Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Tego nikt się nie spodziewał. Pierwszy raz od 20 lat. Przerażające dane z USA

91
Podziel się:

W czasach, kiedy zdrowy styl życia cieszy się wielką popularnością, wydawałoby się, że szkodliwy nałóg palenia papierosów powoli przechodzi do lamusa. Nic bardziej mylnego. W Stanach Zjednoczonych odnotowano wzrost sprzedaży wyrobów tytoniowych po raz pierwszy od 20 lat.

Tego nikt się nie spodziewał. Pierwszy raz od 20 lat. Przerażające dane z USA
Palenie prowadzi m.in. do raka płuc. Palacze zdają się tym jednak nie przejmować. W USA po raz pierwszy od 20 lat odnotowano wzrost sprzedaży papierosów (Getty Images, Stephan Kaps / EyeEm)

Choć można odnieść wrażenie, że przy dzisiejszym dostępie do wiedzy medycznej i wzroście świadomości społeczeństwa trend będzie odwrotny, palenie papierosów wraca do łask. Tak przynajmniej wynika ze statystyk w USA.

Palenie stało się "modne"

Liczba papierosów sprzedawanych przez największe firmy papierosowe w Stanach Zjednoczonych hurtownikom i detalistom w całym kraju wzrosła z 202,9 miliarda w 2019 r. do 203,7 miliarda w 2020 r. - wynika z raportu Federalnej Komisji ds. Handlu Papierosami. Jest to pierwszy od 20 lat wzrost rocznej sprzedaży papierosów.

Niebezpieczną tendencję zaobserwowali też sami Amerykanie. W rozmowie z "The New York Times" wskazują, że palenie znowu staje się "modne" szczególnie wśród młodych ludzi i jest teraz formą rozrywki czy urozmaicania sobie czasu. To właśnie w populacji młodych zauważono największy wzrost sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Palenie powróciło. Dziwne, w ciągu ostatniego roku lub dwóch wszyscy moi przyjaciele, którzy nie palili, zaczęli palić. Nie wiem dlaczego – powiedziała "NYT" Isabel Rower, 24-letnia rzeźbiarka mieszkająca w okolicach Clearing, która twierdzi, że żaden z jej znajomych "nie jest tak naprawdę uzależniony".

"Pocieszenie" w czasie izolacji

Papierosy obecne są nie tylko w życiu codziennym, ale coraz częściej pojawiają się także w mediach społecznościowych. Palą gwiazdy i influencerzy, w efekcie promując wśród młodzieży niezdrowe nawyki. Dla przykładu Charly Jordan, DJ-ka i modelka, spróbowała niedawno na TikToku popularnej sztuczki z dymem nazywanej "francuskim wdechem", ku uciesze swoich 7,7 milionom obserwujących.

Mogłoby się wydawać, że pandemia będzie raczej sprzyjać rzucaniu palenia, niż zaczynaniu czy wracaniu do nałogu. Płuca zagrożone infekcją koronawirusa czy oszczędzanie pieniędzy związane z kryzysem gospodarczym teoretycznie powinny zniechęcać do papierosów. W rzeczywistości jest inaczej. Papierosy stały się czymś w rodzaju "pocieszenia" w czasach izolacji - pisze "The New York Times".

Wiemy, że podczas pandemii ludzie czuli się bardzo społecznie odizolowani. Poczucie izolacji może prowadzić do smutku. Powszechnie wiadomo, że ludzie używają nikotyny, w tym papierosów, do samoleczenia smutku i stresu - powiedział Adam Leventhal, dyrektor USC Institute for Addiction Science w Los Angeles.

Ekstrawaganckie życzenie śmierci

Na łamach "The New York Times" czytamy, że dodatkowym czynnikiem sprzyjającym paleniu jest pewnego rodzaju fatalizm związany z epidemią i obecną sytuacją na świecie. Kiedy ludzie dookoła umierają na wirusa, globalne ocieplenie wyniszcza planetę, a świat pogrąża się w kolejnych konfliktach, patrząc z szerszej perspektywy, papierosy przestają mieć większe znaczenie.

Wszyscy mamy to ekstrawaganckie życzenie śmierci. Po prostu patrzymy na północ i widzimy pożary, ziemia drży pod nami, do tego słyszymy, że wody się podnoszą. Pytamy więc: "Jaka u diabła jest różnica? - powiedział Ryan Matera, 25-letni asystent agenta z Los Angeles

Tendencja nie tylko w Stanach Zjednoczonych

Jak zauważa "The New York Times", część młodych powoli zaczyna odchodzić od promowanego przez przez fit-infuencerów stylu życia na rzecz wygody i spełniania swoich własnych potrzeb. – To coś jak odrzucenie kultury wellness, która jest bardzo głupia – powiedziała "NYT" 23-letnia studentka z Bostonu, która pali, mimo że ma uszkodzone płuca i nie zamierza z tego rezygnować.

Niestety, tendencja zauważalna jest nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", od stycznia do czerwca 2021 roku Polacy kupili 21,68 mld sztuk papierosów, co jest wynikiem o 6 proc. wyższym niż przed rokiem. Nie pomógł nawet wzrost cen czy wycofanie papierosów mentolowych.

Od nowego roku wzrosła wysokość akcyzy na papierosy, co ponownie doprowadziło do podwyżki ich cen, jednak i to zapewne nie zniechęci palaczy do kupowania tych rakotwórczych wyrobów.

Zobacz także: Wiemy, co zdrowiem Kamila Stocha. Świetne informacje z Zakopanego!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(91)
Justa
4 miesiące temu
Oj tam w Polsce można było dostać mandat za brak szmaty na twarzy na zewnątrz ale gdy się paliło papierosa to już gestapo puszczało wolno. Jednak papierosy ratuja czlowiekowi skórę.a wy od razu tak
co z tego?
4 miesiące temu
Przecież ŻADNEMU rządowi nie zależy na zdrowiu obywateli.
gość
4 miesiące temu
Lepsze to niż te śmierdzące jak landrynki, elektroniczne papierosy, które nie mogą być zdrowsze niż produkt naturalny, czyli tradycyjny papieros!
pytanie
4 miesiące temu
czy to jest Życzenie śmierci 8,5?
znam ich
4 miesiące temu
amerykanie to nie tylko niskie IQ, ale przede wsystkim brak silnej woli i niskie morale....mowiac w skrocie takie ludzie-smiecie.
bezdech
4 miesiące temu
Itak wkrótce wszystkich spalą bo chociaż keczupowanie postępuje to pacjenci wykorkują .
Cynik
4 miesiące temu
Skoro wszysykich wkrótce ''dobrowolnie'' zakeczupują to ... czemu bir ?
reflektor
4 miesiące temu
Wydaje się to w obecnej sytuacji bez znaczenia ponieważ wkrótce kolejne dawki pokonają całkowicie covida a skutkiem ubocznym będzie zagłada cywilizacji .Żyjemy w czasach w których twierdzi się że zdrowy niezaszczepiony człowiek stanowi zagrożenie dla zainfekowanych zaszczepionych .
jajcarz
4 miesiące temu
Cyt.: "moi przyjaciele, którzy nie palili, zaczęli palić. Nie wiem dlaczego – powiedziała "NYT" Isabel Rower, 24-letnia". Odp. : przestali jeździć na rowerze.
Rychu
4 miesiące temu
A Ci ludzie co umieraja po Czarnobylu to wiekszosc nie palila. Kazdy moze pojsc na cmentarz i poszukac znajomych.
Qwu
4 miesiące temu
Modne? Papieros uspokaja przynajmniej na chwile
healer
4 miesiące temu
to taka mała DEMONSTRACJA WOLNOŚCI w coraz bardziej ogłupianym polityczną poprawnością świecie.Pokazanie dyskretnego fucka tym co tak bardzo o nas dbają - zmuszają do absurdalnych szczepień, obrzydzają używki, kryminalizują palenie zioła, lansują katowanie się dietami i żmudnymi ćwiczeniami, robią z nas rasistów i homofobów za każdą próbę wskazania że coś jest nie halo z zachowaniem pewnych grup społecznych....
może i dobrze
4 miesiące temu
Może tak jest, że więcej palą. A może po prostu przemyt zmalał. Józio podobno otwarty jest na imigrantów, ale tylko w teorii.
Polak
4 miesiące temu
W USA modna stała się marihuana legalnie sprzedawana przez otwarte przez komunę sklepach ogłupiające społeczeństwo jak ruska komuna wódka.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić