To już oficjalne. Izrael nie wyklucza wszczęcia wojny z Iranem

Beni Ganc podzielił się wstrząsającym pomysłem. Minister obrony Izraela zapowiedział, że za parę lat jego kraj może toczyć wojnę z Iranem. Co więcej, wskazał, jaki charakter będzie miał konflikt zbrojny. To pierwsza tak bezpośrednia wypowiedź izraelskiego urzędnika na ten temat.

To już oficjalne. Izrael nie wyklucza wszczęcia wojny z Iranem
Beni Ganc planuje wojnę z Iranem? Szokujące przemówienie ministra do żołnierzy (Getty Images, 2022 Getty Images)

Jak informuje agencja Reutera, Beni Ganc wygłosił przemówienie do kadetów izraelskiej armii. Właśnie w jego trakcie minister obrony stwierdził, że za kilka lat mogą spodziewać się konfliktu z wrogim ojczyźnie państwem – Iranem.

Izrael rozpocznie wojnę z Iranem? Tak twierdzi Beni Ganc

Beni Ganc zapowiedział kadetom, że w przyszłości może będą uczestniczyli w inwazji na Iran. Dodał, że taka ewentualność pojawi się za dwa, trzy lata, a w centrum zainteresowania izraelskiego wojska znajdą się obiekty nuklearne.

Za dwa lub trzy lata możecie lecieć na wschód i uczestniczyć w ataku na obiekty nuklearne w Iranie – zapowiedział izraelskim kadetom Beni Ganc (Reuters).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Od 2015 roku władze Iranu intensyfikują wysiłki na rzecz gromadzenia uranu. Agencja Reutera podkreśla, że irańscy naukowcy mogą wkrótce zwiększyć czystość rozszczepienia uranu do poziomu, jaki jest niezbędny do stworzenia broni nuklearnej.

To nie pierwszy raz, kiedy rząd Izraela sugeruje wszczęcie wojny z Iranem. Do tej pory jednak, podaje Agencja Reutera, miały one bardziej zawoalowany charakter. Dodatkowo część ekspertów wskazuje, że Izrael najprawdopodobniej nie dysponuje wystarczającym arsenałem militarnym, aby wyrządzić trwałe szkody irańskim obiektom nuklearnym.

Irańskie obiekty nuklearne są nie tylko dobrze chronione, lecz także rozproszone, aby było je trudniej odnaleźć. Tym trudniejsze zadanie stoi przed wrogimi wojskami, jeżeli rzeczywiście spróbują w nie uderzyć. Sami Izraelczycy ani nie zaprzeczają, aby nie potwierdzają, żeby posiadali broń nuklearną.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić