Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Uczy religii po zmianie płci. Radio Maryja oburzone sprawą z Fryburga

168
Podziel się:

Ks. Paweł Bortkiewicz to bioetyk i wykładowca na uczelni założonej przez o. Tadeusza Rydzyka w Toruniu. Na antenie "Radia Maryja" w mocnych słowach skomentował fakt, że w Niemczech do nauczania religii w szkole dopuszczono osobę transseksualną. - Mimo formalnej przynależności do powszechnego Kościoła katolickiego, Kościół katolicki w Niemczech przestał de facto być Kościołem katolickim. Stał się wspólnotą wyznaniową - ocenił duchowny.

Uczy religii po zmianie płci. Radio Maryja oburzone sprawą z Fryburga
Ks. Paweł Bortkiewicz (PAP, Tytus Żmijewski)

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz we wtorkowym programie "Aktualności dnia" na antenie "Radia Maryja" odniósł się do sprawy archidiecezji we Fryburgu w Niemczech. W jednej ze szkół zatrudniono tam osobę transseksualną do nauczania religii. Zdarzenie opisał wcześniej m.in. "Nasz Dziennik".

Wykładowca UAM i AKSiM wytłumaczył, jak Kościół katolicki postrzega m.in. osoby transseksualne.

Kościół bardzo precyzyjnie rozróżnia "problem" od osoby, chociaż te zjawiska są ze sobą powiązane. O ile Kościół odrzuca w sposób jednoznaczny homoseksualizm i transseksualizm jako pewne zjawiska kulturowo-społeczne, które mają też zarazem charakter ideologiczny, o tyle oczywiście zwraca uwagę, że każdy człowiek, który dotknięty jest jakąś niedoskonałością, patologią swojego życia, a dotyczy to każdego człowieka, musi odpowiednio zmagać się z tą swoją niedoskonałością, np. poprzez życie w czystości – tłumaczył duchowny w "Radiu Maryja".

Ks. Bortkiewicz stwierdził też, że osoby transseksualne nigdy nie były potępiane przez Kościół katolicki.

Kościół zwraca uwagę na to, że przyczyny dezorientacji seksualnej są bardzo różne i wynikają z różnych czynników, ale zawsze to jest wezwanie do życia zgodnego z bożymi przykazaniami. Oznacza to – mówiąc bardzo konkretnie – że to, co jest dysfunkcją, dezorientacją, patologią, nie może być wydobywane na zewnątrz, nie może być manifestowane, nie może być przedstawiane np. jako wyraz swojej postawy, którą dzielę się z innymi – zaznaczył ks. Bortkiewicz.

Bioetyk odniósł się do zapisów kodeksu prawa kanonicznego, które mówią o tym, że Kościół katolicki zobowiązuje ordynariusza miejsca, by troszczył się o to, żeby osoby wyznaczone do nauczania religii, także w szkołach niekatolickich, odznaczały się zdrową nauką i świadectwem życia chrześcijańskiego. Duchowny stwierdził z niepokojem, że Kościół w Niemczech zszedł na manowce.

Mimo nominalnej, formalnej przynależności do powszechnego Kościoła katolickiego, Kościół katolicki w Niemczech – w moim przekonaniu, ale nie tylko – przestał de facto być Kościołem katolickim, stał się wspólnotą wyznaniową – podkreślił duchowny.

Niemieccy hierarchowie na dywanik do Rzymu?

Zdaniem ks. prof. Pawła Bortkiewicza, potrzebne jest teraz "zawezwanie niemieckich biskupów do ad limina apostolorum, po prostu sprowadzenie ich do Rzymu i w dłuższej, szczerej i zarazem bardzo konkretnej rozmowie wykazanie tego, że droga, którą podążają jest drogą na manowce, na bezdroża i że na tę drogę ci pasterze prowadzili powierzonych sobie ludzi, co jest bardzo poważnym i postępującym zagrożeniem dla wspólnoty Kościoła w Niemczech".

Zobacz także: Obejrzyj także: Kontrowersyjne decyzje Watykanu. "Ten gest mógł spotkać się z niezrozumieniem"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(168)
Wiaderny
miesiąc temu
Kto pozwala, aby transseksualista lub homoseksualny był księdzem. Nie można tego promować w okresie komunii świętej chłopców i dziewcząt. Wy wszyscy jesteście..
Babcia
2 miesiące temu
A co to jest ten transseksualizm?
Ojczym Rydzyk
2 miesiące temu
Ubóstwiam forsę, złoto i hedonistyczny styl życia!
Kiermas
2 miesiące temu
Takim stworzył GO Bóg
gosc
2 miesiące temu
Trans czy inny LGBTQ+ to też człowiek. Po prostu człowiek,który ma swoje prawa i chce normalnie żyć,to żaden zboczeniec,za zboczenie rozumiem kołysanie ministrantów na kolanach przez księży. Zresztą więcej takich wypowiedzi a na pewno za jakiś czas nikt do kościoła nie pójdzie. Nasz kraj się zmienia,nawet ludność małych wsi i miasteczek widzi coraz więcej.Niech się kler zajmie pedofilii w swoich szeregach,a później ocenia innych. Trochę dystansu by do siebie nabrali,cymbały.
Swojak
2 miesiące temu
Dla księży osoby ,które są transplciowe to nic innego jak " chorzy,którym trzeba pomóc " póki co to pomoc potrzebna jest dla księdza
grr
2 miesiące temu
te wasze koscioly powinni pozamykac, to co robicie nie ma nic wspolnego z religia, tylko z wyzyskiem, az dziw bierze, ze przez 2000 lat ludzie nie przejrzeli na oczy!!!
POLO
2 miesiące temu
TE CZARNY CHCESZ MI ZMARSZCZYC FREDA ??????
apos
2 miesiące temu
Bioetyka religijna to musi być bardzo ciekawy zawód:)
wikary
2 miesiące temu
Może mi pociągnąć.
EUcitizen
2 miesiące temu
Ale wargul na tym zdjęciu.
Antyszkoła
2 miesiące temu
"..zwraca uwagę, że każdy człowiek, który dotknięty jest jakąś niedoskonałością, patologią swojego życia, a dotyczy to każdego człowieka, musi odpowiednio zmagać się z tą swoją niedoskonałością, np. poprzez życie w czystości – tłumaczył duchowny w "Radiu Maryja". ZAPRAWDĘ POWIEDZIAŁ PRAWDĘ I DLATEGO 2/3 KSIĘŻY, ZAKONNIKÓW I OSÓB DUCHOWNYCH MA JAKĄŚ PRZYPADŁOŚĆ KTÓRA POWINNA ICH ODGRODZIĆ OD ŻYCIA ŚWIECKIEGO CHOĆBY POPRZEZ CELIBAT, CO DO KTÓREGO NIE STOSUJĄ SIĘ W ŻADEN SPOSÓB. NIE WSPOMINAJĄC JUŻ O GWAŁTACH NA DZIECIACH...
Oczywista Ocz...
2 miesiące temu
No żeby tak polskie klechy były czyste???? Max 10% normalnych , reszta do dewjanci
gacek
2 miesiące temu
No tak lepszy pedofil od transseksualisty, bezczelność czarnych poraża.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić