Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

"Tron Führera". Deska sedesowa Adolfa Hitlera trafiła na aukcję

9
Podziel się:

Na aukcję trafiła deska sedesowa samego Adolfa Hitlera. Została zrabowana w trakcie wojny z prywatnej łazienki führera w jego bawarskiej rezydencji niedaleko Berchtesgaden. Właściciele domu aukcyjnego twierdzą, że za tę niecodzienną pamiątkę zapłacić będzie trzeba około 15 tys. funtów.

"Tron Führera". Deska sedesowa Adolfa Hitlera trafiła na aukcję
Na aukcję trafiła deska klozetowa Adolfa Hitlera (Getty Images)

Deska klozetowa Adolfa Hitlera została zabrana z domu niemieckiego dyktatora przez amerykańskiego żołnierza. Ragnvald Borch wyrwał deskę klozetową po tym, jak dowódca jego oddziału powiedział podwładnym, aby zabrali z rezydencji nazistowskiego zbrodniarza "na co tylko mają ochotę". Żołnierz postanowił więc wziąć ze sobą ten oryginalny przedmiot.

Amerykanin wysłał tę pamiątkę do swojego rodzinnej miejscowości New Jersey w Stanach Zjednoczonych. Tam trafiła ona na wystawę pamiątek z II wojny światowej, znajdującą się w piwnicy domu Borcha. Rodzina żołnierza postanowiła jednak pozbyć się tego przedmiotu.

Deska sedesowa Hitlera trafi na aukcję. "Siedząc na niej obmyślał plan zagłady świata"

Sedes Adolfa Hitlera zostanie zlicytowany w przyszłym tygodniu w miejscowości Chesapeake City w stanie Maryland. Orientacyjna kwota, jaką trzeba będzie dać za ten przedmiot wynosi 15 tys. funtów (około 76 tys. złotych). Bill Panagopulos z domu aukcyjnego Alexander Auctions podkreślił, że to jedna z najbardziej oryginalnych pamiątek z okresu III Rzeszy.

Ta deska pochodzi z osobistej łazienki Hitlera. (…) Można wyobrazić sobie, jakie plany zagłady świata obmyślał dyktator siedząc na niej – powiedział Panagopulos.

Deska klozetowa Hitlera jest na sprzedaż. Może ustanowić rekord

Deska sedesowa Hitlera może stać się najdroższym tego typu przedmiotem w historii. Rekord w tej kategorii dzierży aktualnie deska klozetowa należąca niegdyś do basisty Rolling Stones'ów Billa Wymana. Za przedmiot z legendarnym językiem stanowiącym logo zespołu jeden z kolekcjonerów zapłacił jakiś czas temu 850 funtów (około 4 300 złotych).

Obejrzyj także: Totenburg. Nazistowska "świątynia" w Wałbrzychu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
lena
rok temu
To pamiątka po wodzu i tyle.
Aro
rok temu
Ogólnie też, w Polsce jest 40 milinonów polaków, z czego jest 40 milionów Polaków, a że połowa z tego jest ży... to jużnie wspomniane, ciekawe...
Aro
rok temu
Są bogaci i też bardzo bogaci(ludzie) mają co chcą i już nie wiedzą na co wydać wiec...Ale podają sięza tych że nie maja co do garnka włożyć
sceptyk
rok temu
Zapewne jest jeszcze DNA malarza. Co na to Sedesow i Klozetow. Czyżby naruszono prawa patentowe? :):)
Alexiej
rok temu
Moze ktos z Sachsen albo Turyngii sie zglosi. Tam nadal w glowach rządzi wodz!;)
marek
rok temu
od kiedy w stanie Maryland płaci się w funtach ? Czy autor myśli, że USA są jeszcze brytyjską kolonią ?
Artur
rok temu
Gościu wyrządził tyle zła a "wp" co chwilę coś o nim pisze. Czy naprawdę nie macie o kim, o czym pisać...zmarł niedawno Pan Szurkowski, wspaniała postać może coś z jego życia...a tak na marginesie to Polskie dziennikarstwo sięgnęło DNA
Remiko
rok temu
Kto kupuje używane deski sedesowe ? Chore ?
Knoch
rok temu
A mówią że zdrodniarze a tyle zainteresowania. Gdzie nie którzy przywódcy na lądują nazistę swoimi zachowaniami
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić