Aniela Siwek| 

Trucizna nieznana dotychczas nauce. Ma moc jadu skorpiona

18

Naukowcy z Australii odkryli toksynę, która może być silnie trująca i doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Została porównana do jadu skorpiona, a wydziela ją drzewo.

Trucizna nieznana dotychczas nauce. Ma moc jadu skorpiona
Silnie trująca toksyna została porównana do jadu skorpiona. (Wikimedia Commons)

Naukowcy z Australii zidentyfikowali nową toksynę, którą można porównać do jadu skorpiona. Wydzielana przez drzewo substancja powoduje poważne obrażenia i trwający tygodniami ból.

Dendrocnide moroides to drzewo lub duży krzew. Na jego liściach znajdują się kłujące włoski, które wydzielają silnie trującą substancję. Gatunki rosnące w Australii są o wiele bardziej niebezpieczne niż te spotykane w USA czy Europie.

Silnie trująca roślina. Trzeba uważać

Najczęściej występuje w lasach deszczowych północno-wschodniego Queensland. Turyści są ostrzegani przed jego niebezpiecznym działaniem. Wystarczy bowiem tylko otrzeć się o liście aby poczuć działanie toksyny.

Zobacz także: Czosnek niedźwiedzi dojrzewa. W górach jest go pełno
Początkowo jest jak ogień, który ustępuje po godzinach. Powoduje ból przypominający zatrzaśnięcie drzwi samochodu na dłoni – naukowcy opisali działanie toksyny w czwartek naukowcy z University of Queensland.

Ból może powracać przez kilka kolejnych tygodni, a skóra staje się nadwrażliwa. Według naukowców nawet zwykłe wzięcie prysznica może być przyczyną kolejnych dolegliwości. Długotrwały ból jest prawdopodobnie spowodowany uszkodzeniem receptorów skórnych . 

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie "Science Advances". Naukowcy mają nadzieję, że pomoże im w lepszym zrozumieniu działania toksyn i leczeniu obrażeń, które powoduje.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić