Tworzyła szczepionkę na COVID-19. Ostrzega przed kolejną pandemią

420

Sarah Gilbert, brytyjska wakcynolog, która uczestniczyła w pracach nad stworzeniem szczepionki AstraZeneca przeciwko COVID-19, ostrzega, że kolejne pandemie mogą być jeszcze bardziej zabójcze.

Tworzyła szczepionkę na COVID-19. Ostrzega przed kolejną pandemią
Sarah Gilbert ostrzega, że kolejna pandemia będzie jeszcze gorsza niż COVID-19 (Getty Images, David Levenson)

Jak podaje BBC, Gilbert podzieliła się tymi spostrzeżeniami podczas wykładu. Wakcynolog wyraziła opinię, że należy zaangażować więcej środków w celu przygotowania się do kolejnej globalnej pandemii, która prędzej czy później dotknie ludzkość.

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której przeszliśmy przez to wszystko, przez co przeszliśmy, aby później okazało się, że ogromne straty gospodarcze, jakie ponieśliśmy, doprowadzą do tego, że znowu nie będziemy dysponować środkami do przygotowania się na wypadek pandemii – mówiła Gilbert, którą cytuje BBC.

Przyszłe pandemie będą bardziej zabójcze. Wakcynolog apeluje do ludzkości

Sarah Gilbert wyraziła obawy, że ludzkość szybko zaprzepaści postępy, jakie poczyniła w związku z próbami walki z pandemią COVID-19. Podkreśliła, że będą one bezcenne, gdy ludzkość spotka kolejna, najprawdopodobniej jeszcze bardziej śmiercionośna pandemia.

Postępy, które poczyniliśmy i wiedza, którą zdobyliśmy, nie mogą zostać utracone – apelowała Sarah Gilbert (BBC).

Wakcynolog poruszyła także temat nowego wariantu koronawirusa – Omikronu. Przypomniała, że mutacje, jakie nastąpiły w jego przypadku, mogą osłabić skuteczność szczepionki przeciwko COVID-19. W związku z tym – mimo że zarażeni przechodzą chorobę stosunkowo łagodnie – należy zachować szczególną ostrożność.

Dopóki nie dowiemy się więcej, powinniśmy zachować ostrożność i podjąć kroki w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się tego nowego wariantu – podkreślała Sarah Gilbert (BBC).
Zobacz także: Liczba ofiar COVID-19 będzie jeszcze większa. „Nie wiem, czemu przechodzimy nad tym tak lekko”
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić