aktualizacja 

Omikron już w 38 krajach. WHO ujawnia dane o zgonach

93

Omikron jest obecny już w 38 krajach, podaje WHO. W USA i w Australii poinformowano o pierwszych przypadkach zarażenia się tym wariantem koronawirusa. A jak jest z liczbą zgonów?

Omikron już w 38 krajach. WHO ujawnia dane o zgonach
Nikt nie umarł z powodu zarażenia się wariantem Omikron? Fot. PAP/EPA/NARONG SANGNAK (Wikimedia Commons)

Omikron znajduje się już w aż 38 krajach. Pierwsze przypadki zostały już odnotowane w Malezji, Korei Południowej czy na Sri Lance, podaje Daily Mail.

Obecnie WHO stara się odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytania, jak bardzo zaraźliwy jest nowy wariant koronawirusa, a także jak wysoka jest śmiertelność. Nie ma jeszcze pewności co do tego, jak ciężko przechodzi się chorobę COVID-19, wywołaną przez wariant Omikron.

Uzyskamy odpowiedzi, których wszyscy potrzebują - zapewnia Michael Ryan, dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO.

Nowy wariant może być przyczyną zakażeń nawet połowy osób w Europie. Do takiej sytuacji nastąpi prawdopodobnie na przestrzeni najbliższych miesięcy. W USA natomiast już sześć kolejnych stanów poinformowało o pojawieniu się wariantu Omikron, jednak zdaniem tamtejszego resortu zdrowia to wariant Delta będzie w najbliższym czasie większym zagrożeniem.

WHO ujawnia. Zgony z powodu nowego wariantu Omikron

Jak się okazuje, obecnie nie ma danych, które potwierdziłyby choćby jeden przypadek zgonu z powodu zakażenia się wariantem Omikron. WHO poinformowało, że dotychczas nie otrzymało takich informacji.

Niemniej WHO zachęca obywateli wszystkich krajów, aby ci stosowali się do obostrzeń. "W całym kraju, w przestrzeniach zamkniętych, obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust" - brzmią wytyczne w Polsce (samorzad.gov.pl). Natomiast dla osób, które nie są zaszczepione, resort zdrowia rekomenduje jedną z dopuszczonych szczepionek. Wskazówki nt. tego, jak zapisać się do punktu szczepień, znajdziemy tutaj.

Autor: HNM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić