Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Tykające bomby w ziemi. Naukowcy ostrzegają

15
Podziel się

Naukowcy alarmują, że kopce, które od lat pojawią się na Półwyspie Jamalskim, są bardzo niebezpieczne i mogą w każdej chwili wybuchnąć. Nazywają je tykającymi bombami. Na półwyspie jest ich ponad 7 tys.

Tykające bomby w ziemi. Naukowcy ostrzegają
Na Półwyspie Jamalskim jest ich ponad 7 tys. (YouTube)
bEUlWxkl

Instytut Badań Nafty i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauk, który przez lata badał wieczną zmarzlinę Jamału, ostrzega przed ogromnym niebezpieczeństwem. Od lat pojawiają się tam kopce - czy też pingosy - spowodowane nagromadzeniem podziemnych gazów. Kopce w każdej chwili mogą wybuchnąć.

W sumie od 2013 roku odnotowano około 20 takich eksplozji, a ostatnia miała miejsce latem 2020 roku. Pozostał po niej krater o głębokości 32-35 metrów, a kawałki ziemi i lodu zostały wyrzucone nawet do kilkudziesięciu metrów od epicentrum.

bEUlWxkn

Tykająca bomba

Każdy rok badań kraterów pojawiających się w wiecznej zmarzlinie na Półwyspie Jamalskim przynosi coś nowego; ocieplenie klimatu ma pewien wpływ na powstawanie tych ogromnych struktur, lecz nie wpływ decydujący - mówi rosyjski badacz Wasilij Bojojawlenski, cytowany przez "Siberian Times".
Zobacz także: Tajemnicza ‘’Brama piekieł’’. Płonie nieprzerwanie już 50 lat

Utworzono bazę danych zawierającą 7185 takich kopców znajdujących się w wiecznej zmarzlinie na półwyspie Jamał. Obecnie według naukowców brakuje mapy kopców, które mogą w najbliższym czasie wybuchnąć. Wciąż trwają badania, które pozwolą na lepsze poznanie zjawiska i oszacowanie, które dokładnie miejsca są zagrożone eksplozją.

bEUlWxkt
Uważamy, że w przybliżeniu nie więcej niż pięć do dziesięciu procent z tych 7185 kopców jest naprawdę niebezpiecznych - powiedział profesor Wasilij Bogoyavlensky, który wraz z zespołem badał kopce i kratery.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUlWxkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Darek
8 miesięcy temu
Komunistom UE i Komunistom PiSPO to nie na rękę ale Putin nie da okraść Rosji zachodnim bandytom
daro
10 miesięcy temu
Rosja to kraina mlekiem i midem płynąca dlatego tak usilnie krytykuje sie Putina który nie chce dopuścić do rozkradzenia złóż naturalnych Rosji zachodnich i Polskich komunistów
Yaro
10 miesięcy temu
Coś mi się wydaje ze WHO macza w tym palce....
bEUlWxkP
Eugeniusz
10 miesięcy temu
W UE są zapewne odpowiedni ludzie którzy są w stanie opodatkować w Rosji właściciela gruntów z których to dochodzi do samoistnych upustów substancji łatwopalnych
Eco Power
10 miesięcy temu
Co tu komentować, każy o tym doskonale wie, że nie wydobyty metan, ropa naftowa, węgiel i asfalt - prędzej czy później samoistnie zanieczyszczą atmosferę wydostając się do atmosfery. Nie wiedzą o tym jedynie biuroktsci w Brukseli :)
Harnaś
10 miesięcy temu
Jeśli to są naukowcy to im się dziwie jeśli nie ruszysz nic się nie stanie wiertło się nagrzewa przy wierceniu trafia na gas i jest bum co kolwiek jest szczelne a tego się nie rusza nic nie grozi ale gdy guwno ruszysz zacznie śmierdzieć
Tusk
10 miesięcy temu
Tam kosmici wylądowali na 100%
Metan
10 miesięcy temu
To metan najszybciej ociepla klimat. Te wybuchy, to mnóstwo metanu uwolnionego do atmosfery. Powinno się stworzyć program wyciągania go i utylizacji, a nie męczenie biednych ludzi by nie korzystali z kopciuchow
bbb
10 miesięcy temu
naukowcy?
x157
10 miesięcy temu
Minister PiS stwierdził, że ocieplenie klimatu to tylko wydarzenie medialne. Znany klimatolog ze Szczecina po wstąpieniu do PiS zmienił zdanie i także potwierdza, że ocieplenie klimatu to ściema. Zapiszcie się do PiS i po problemie !!!
🤮🤮🤮🤮🤮🤮
10 miesięcy temu
Biedni naukowcy🥴🥴🥴🥴🥴🥴🥴🥴
Tomek
10 miesięcy temu
Kilkadziesiąt metrów, to faktycznie globalny kataklizm.
Stermik
10 miesięcy temu
Rosjanie mają długą tradycję bombardowania różnych rzeczy. Na przykład zbuntowanych kopalń. Mogą zbombardować i te kopce. Lepszy kontrolowany wybuch niż niekontrolowany.
bEUlWxkH
Karolus
10 miesięcy temu
A czy nie warto by zacząć eksploatować metan z tych kopców?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić