Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

"Ujawnić kasę Kościoła". Nowy problem kleru

56
Podziel się

Jawność przychodów kościołów oraz likwidację ich przywilejów finansowych zakłada obywatelski projekt ustawy przygotowanej przez "Świeckie Państwo". Ruszyła zbiórka 100 tys. wymaganych podpisów.

Uczestnicy inicjatywy "Świeckie Państwo” rozpoczęli zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem ustawy
Uczestnicy inicjatywy "Świeckie Państwo” rozpoczęli zbiórkę 100 tys. podpisów pod projektem ustawy (facebook.com/swieckiepanstwo)
bEIPmTxN

Marszałek Sejmu przyjął już zawiadomienie o powołaniu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i zaakceptował przedłożone 4 tys. podpisów.

Teraz działacze "Świeckiego Państwa" muszą zebrać pozostałe 96 tys. podpisów, aby dokument trafił do prac w parlamencie.

"Zamierzamy skłonić Polki i Polaków do zastanowienia się nad tym, czy jest normalne, że przychody Kościoła, także te pochodzące z publicznych pieniędzy, są niejawne" - stwierdzają inicjatorzy akcji.

bEIPmTxP

Dodają, że chcą zwrócić uwagę na to, że Kościół katolicki jako jedyny podmiot w Polsce posiada tak liczne przywileje finansowe i prawne.

"Dzięki temu może się bogacić w sposób nieograniczony z pieniędzy pochodzących ze Skarbu Państwa" - przekonują przedstawiciele inicjatywy uchwałodawczej.

Zobacz także: Zobacz także: Zaskakujący pomysł Pawłowicz. Joanna Kluzik-Rostkowska komentuje

Obywatelski projekt ustawy zakłada m.in. ujawnienie danych dotyczących tego, ile Kościół pieniędzy otrzymuje ze zbiórki "z tacy" i sakramentów oraz składanie odpowiednich oświadczeń skarbówce.

bEIPmTxV

"Miliardowe datki bez żadnej kontroli"

"Świeckie Państwo" zwraca także uwagę, że duchowni otrzymują "miliardowe datki", a nie mają obowiązku prowadzenia księgowości.

"Przywilejów finansowych Kościoła nie da się uzasadnić dobrem społecznym, a naruszają one zasadę równego traktowania i tworzą warunki dla korupcji politycznej" - stwierdzają autorzy propozycji nowych regulacji.

bEIPmTxW

Domagają się również jawności finansowania instytucji kościelnych z publicznych funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEIPmTyq
KOMENTARZE
(56)
olga
2 lata temu
przez 1000 lat okradaja Polskę i polaków!
Jarek
3 lata temu
Jak wszystkich to wszystkich. Każdą SEKTĘ nie tylko katolicką ale i zielonoświątkową adwentystów baptystów itd. Okradają nie dość że swoje„baranki”- to jestem w stanie zaakceptować ale dlaczego mnie który nie ma z nimi absolutnie nic wspólnego. Są tak podli że ręce opadają.Zabrać wszystkie przywileje i oddzielić totalnie od pieniędzy państwowych. Ale pewnie zaraz staną w jednym rzędzie skamleć jak to wszyscy nagle ich prześladują. Czy to nie dziwne? Zupełnie jak faryzeusze i saduceusze. Ogólnie nienawidzili się. Ale kiedy pojawiły się wspólne interesy to poszli razem łapa w łapę. Dzisiaj to samo. Szczególnie katolicy z adwentystami. Jedni na drugich tak jadą że szkoda słów(mam jednego adwentystę w pracy) ale kiedy wsól y biznesik to lecą razem. Pytałem go czy nie widzi sprzeczności. Oczywiście dla niego to oszczerstwo. A wystarczy otworzyć pierwszą lepszą stronę jak modlą się razem klepią liżą. Sà po prostu obrzydliwi
Antekk.
3 lata temu
I znów atakują Kościół, przykre to jest.
bEIPmTyr
holbi
3 lata temu
można podpisać "online"?
ablusa
3 lata temu
Najwyższy czas!!!
jaca
3 lata temu
to nasz papco 2 ten bajzel nam załatwił
pur-pur
3 lata temu
Krzyż pański z kościołem !!!!!!!!!!!!!!!!
Ksiegowy
3 lata temu
Brawo!!! Podpisuje się rękami i nogami!!
vkingav
3 lata temu
popiream jak wszyscy rowni to wszyscy
Krycha
3 lata temu
Podpisuję się dwoma rekami pod tym . Najwyższa pora. Dość ich bezprawia.
kjjhbg
3 lata temu
"Świeckie Państwo" a kto was finansuje ? i nie chrzańcie , że z własnych środków.
alpc
3 lata temu
Popieram, chcesz być leczony i mieć przywileje jak pracujący Polak musisz się rozliczać jak pracujący czy właściciel firmy! Koniec bezhołowia!
Maria
3 lata temu
Jaką pracę? Żałosne!!!
bEIPmTyj
gość
3 lata temu
Czy ta jawność i finansowanie dotyczy też gmin żydowskich, cmentarzy, placówek muzealnych oraz instytutów żydowskich ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić