Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Ukraińcy mają plan. Chcą zniszczyć ukochaną zabawkę Putina

Nie jest tajemnicą, że Most Kerczeński już dawno znajduje się na celowniku Ukraińców. Jest on dla Rosji niezwykle ważny, nie tylko w wymiarze praktycznym, ale i symbolicznym. Stanowi połączenie między Rosją a anektowanym przez nią Krymem. Ukraińcy znów zapowiadają jego całkowite zniszczenie.

Ukraińcy mają plan. Chcą zniszczyć ukochaną zabawkę Putina
Ukraina planuje zniszczyć Most Kerczeński. Co na to eksperci? (Twitter)

Ukraińscy urzędnicy wywiadu przekonują, że zniszczą do połowy lipca Most Kerczeński, który jest oczkiem w głowie Władimira Putina. Ukraina będzie mogła tego dokonać dzięki pociskom Storm Shadow przekazanym jej przez Wielką Brytanię, dronom morskim, a także dzięki samolotom F-16. Takiego zdania jest ekspert ds. uzbrojenia w rozmowie z "The Sun".

Dla Putina Most Kerczeński jest widocznym symbolem jego pozornego triumfu i "zwrócenia" Krymu jego prawowitemu właścicielowi. Po jego ukończeniu Putin okrzyknął go "cudem". Dla Ukrainy to jeden z celów numer jeden, wyraz trwającej 10 lat rosyjskiej okupacji. A dla Władimira Putina symbol jego sukcesu w regionie.

Zniszczenie go ma dla Ukraińców ogromne znaczenie. Byłoby bowiem krokiem w kierunku zyskania przewagi w wojnie prowadzonej na Morzu Czarnym poprzez odcięcie głównego rosyjskiego szlaku zaopatrzenia wojskowego i zdławienie machiny wojennej Putina.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosjanie mają puste magazyny? "Produkcja idzie natychmiast na front"

Bryan Clark, starszy pracownik naukowy w Hudson Institute i dyrektor Center for Defense Concepts and Technology, uważa, że Ukraina jest w stanie zniszczyć most. Podkreślił jednak, że aby to było możliwe, niezbędne jest dostarczenie walczącym Ukraińcom broni.

Ukraińcy zniszczą Most Kerczeński?

Clark jest przekonany, że Ukraina może zniszczyć ten "najaktywniej broniony most na świecie". Jego zdaniem jest to możliwe dzięki przeprowadzeniu "wielotorowego ataku" z powietrza i morza.

Clark, ekspert w dziedzinie operacji morskich i wojny elektronicznej, przewiduje, że pociski Storm Shadow zostaną użyte do zniszczenia jego konstrukcji, podobnie jak bezzałogowe łodzie. Wówczas zaopatrzenie dla sił inwazyjnych i połączenie z Rosją zostanie przerwane, a agresor będzie miał bardzo duży problem.

Ukraina przeprowadziła do tej pory dwa ataki na Most Kerczeński. Za każdym razem strona rosyjska naprawiała uszkodzenia i przywracała go do użytku. Ukraina poluje na okazję, by zniszczyć zabawkę Władimira Putina i zawstydzić Rosjan. Najpierw osłabiła ich Flotę Czarnomorską, teraz zamierza zadać wrogom dotkliwy cios.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić