Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Ukraińcy wysadzili rosyjski okręt wojenny. Był produkowany w Polsce

Ukraińcy celnie i boleśnie uderzyli w jeden z rosyjskich okrętów bojowych. Budowany w Polsce statek bojowy został trafiony przez drona morskiego. Atak był na tyle skuteczny, że okręt zaczął iść na dno. Aktualnie Rosjanie próbują rozpaczliwie doholować go do brzegu.

Ukraińcy wysadzili rosyjski okręt wojenny. Był produkowany w Polsce
Ukraińcy wysadzili rosyjski okręt wojenny. Był produkowany w Polsce (Twitter)

Trafiony okręt to Olenegorski Górnik, czyli Górnik Olenegorski. To jeden z radzieckich statków desantowych projektu 775, określonych przez NATO kryptonimem "Ropucha".

Zweryfikowane przez portal o2.pl informacje wskazują, że okręt wyprodukowano w Gdańsku, w dawnej Stoczni Północnej. Ostrzelana jednostka powstała w latach 70. ubiegłego wieku.

Jak doszło do uderzenia? Ukraińskie wojsko zaatakowało Górnik Olenegorski dronem morskim typu USV, wypełnionym ponad 450 kilogramami trotylu! W sieci pojawiło się nagranie z ataku.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Uderzenie było na tyle skuteczne, że okręt zaczął się bardzo mocno przechylać. Rosjanie muszą walczyć z czasem. Bardzo realne jest jego zatopienie. Na ten moment siły Federacji Rosyjskiej mają problem z doholowaniem jednostki do bezpiecznego miejsca.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

To kompromitacja obronnego resortu Rosji

Atak to dowód na nieporadność i problemy rosyjskiego MON. Resort Siergieja Szojgu twierdził, że wszystkie ukraińskie drony, które zaatakowały zatokę Noworosyjską (tam stacjonuje m.in. trafiony okręt) zostały zneutralizowane.

Ukraińcy przewrotnie nazwali atak na port w Noworosyjsku "specjalną operacją w zatoce Noworosyjskiej". Nawiązali tym samym do propagandowego określenia wojny z Ukrainą, której używa m.in. Władimir Putin.

Po ataku na bazę morską Rosjanie chcą wzmocnić bezpieczeństwo innych portów. Poinformował o tym m.in. burmistrz Soczi Aleksiej Kopaygorodsky. Skuteczny atak na Flotę Czarnomorską mocno wpłynął na wyobraźnię i zwiększył poczucie strachu wśród Rosjan.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić