Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Ustawy o cmentarzach. Będą likwidować groby murowane. Kluczowy jeden termin

75
Podziel się:

Na finiszu znajdują się rządowe prace dotyczące ustawy o cmentarzach. W przepisach zawarto zapis, który umożliwi likwidację grobów murowanych. Takie informacje przekazał "Fakt".

Ustawy o cmentarzach. Będą likwidować groby murowane. Kluczowy jeden termin
Grób (Getty Images, ti-ja)

Za jakiś czas w życie wejdą nowe przepisy dotyczące cmentarzy. Na ich mocy wprowadzony ma zostać m.in. rejestr grobów. Pozwoliłby on na to, by w internecie wyszukać miejsce pochówku danej osoby.

Co jeszcze mają przynieść nowe regulacje? Okazuje się, że zarządca nekropolii będzie uprawniony do tego, by usunąć zniszczony nagrobek. Taką decyzję będzie mógł podjąć wtedy, gdy będzie on zagrażać bezpieczeństwu. "Proponuje się, aby wyposażyć właściciela cmentarza w narzędzia do skutecznej realizacji celu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa na cmentarzu. I tak, oprócz regulaminu cmentarza, właściciel cmentarza zyska wprost możliwość ingerowania w nagrobki, grobowce lub inne kompozycje architektoniczne wzniesionej na grobie, jeżeli stwarzają one bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Wówczas właściciel cmentarza będzie zobowiązany do zabezpieczenia takiego obiektu i wezwania osób, którym przysługuje prawo do grobu lub fundatora grobu do dokonania naprawy lub rozbiórki. W przypadku niewykonania tych działań (...), właściciel cmentarza będzie mógł dokonać naprawy albo częściowej lub całkowitej rozbiórki nagrobka, grobowca lub innej kompozycji architektonicznej, bez zgody fundatora grobu lub podmiotu dysponującego prawem do grobu - dodano.

Nowe zasady. Od kiedy zmiany?

Likwidować będzie można nawet groby murowane. Obecnie jest to prawie niemożliwe.

Dotychczasowe przepisy przewiduje, że murowane groby są "po wieki wieków" i nie można ich zlikwidować. Nie technika wykonania powinna decydować o tym czy grób powinien pozostać, a to czy ktoś się nim opiekuje. I takie właśnie rozwiązanie przyjęliśmy - tłumaczy "Faktowi" Wojciech Labuda pełnomocnik rządu do spraw reformy regulacji administracyjnych związanych z ruchem naturalnym ludności i ochrony miejsc pamięci.

Grób murowany będzie mógł trafić do likwidacji po 20 latach od ostatniego pochówku. Informacja o przeznaczeniu mogiły do usunięcia znajdzie się w księgach cmentarnych i na samym grobie. Oczywiście właściciel będzie mógł się odwołać od tego werdyktu (w ciągu roku).

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 marca 2023 roku. Oczywiście wcześniej muszą zostać uchwalone.

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(75)
Ula
4 tyg. temu
Majstrowanie w przepisach o pochówku ma na celu aby wyrwać jak najwięcej pieniędzy od ludzi których już się wykończyło cenami.zarzadcy cmentarzy przecież i w tym przypadku muszą się bogacić.
balbin
4 tyg. temu
Zero szacunku dla zmarłego a co dopiero dla obywatela. Cały pis.
aror
4 tyg. temu
Z kościołami wypadałoby tez coś zrobić. Frekwencja poniżej 50% i bam.
wito
4 tyg. temu
Jak czytam taką propozycję przepidow odn. grobów to jedno ciśnie mi się na usta. Profanacja. No ale ekshumacje smoleńskie swoje pokazały.
chybanie
4 tyg. temu
Czy zmarły będzie w stanie wyrazić zgodę na rejestr jego piwnicki?
Czarna mafia
miesiąc temu
Po tych zmianach proboszcz stanie się właściwie suwerenem cmentarza jak szlachcic na folwarku. Niezależny od nikogo w swoich decyzjach. Jest to prawo do wymyślania nowych pretekstów mających na celu strzyżenie trzódki. Po usunięciu psujów pisowych pilnie powinno się odebrać prawo władania cmentarzami proboszczom wszędzie tam gdzie jest tylko jeden cmentarz. Niech zakładają prywatne i tam się popisują. Prawo władania cmentarzami jest podstawą dochodów każdego plebana.
Emeryt 65 lat...
miesiąc temu
Daje pełną zgodę ale dopiero po zniszczeniu zasłużonych dla II i III RP.
Suweren
miesiąc temu
Ta cała ustawa jest tylko po to, żeby wyrównać plebanom utratę kasy spowodowaną absencją owieczek w kościołach. Po uposażeniu przez krasnala czarnej kasty właściwie wierni potrzebni są tylko jako pretekst do dojenia państwa.
Gość
miesiąc temu
Czy królów też zlikwidują - minęło 20 lat i nikt się nie opiekuje.
chlop 105+
miesiąc temu
20 lat od pochówku - likwidacja. Czy to nie z Białorusi adaptacja przepisów?
C-4
miesiąc temu
Za stosowną opłatę właściciel cmentarza z pewnością dopatrzy się zagrożenia bezpieczeństwa ze strony atrakcyjnie położonego nagrobka.
Baba
miesiąc temu
Upanstwowia nieboszczyków, jeszcze trzeba będzie posiadać zezwolenie na odwiedzenie grobu.
Nie rozumiem....
miesiąc temu
Przecież murowane są prawie wszystkie, więc o co tu chodzi?
Wnerwiony
miesiąc temu
Za komuny były pełne kościoły ludzie nawet stali na placach, nikomu nie przyszło do głowy, zabierać nagrobki, wystarczyło że ktoś postawił kwiaty lub posadził, pograbił wokoło grobu i nikt nie straszył, że będzie grób skasowany, a na jego miejsce będą pochowani obcy ludzie. Rodziny pi latach przyjeżdżali w rodzinne strony i wiedzieli gdzie są groby najbliższych. To co teraz się dzieje wręcz wola o pomstę do nieba.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić