Wojciech Darewicz| 

Uwaga właściciele psów. Nowy mandat

174

Światło dzienne ujrzały ostatnio kolejne zapisy nowelizacji rozporządzenia ws. nakładania grzywien w drodze mandatu. Okazuje się, że jedną z proponowanych nowości jest mandat karny dla opiekunów zwierząt. Za jakie przewinienie będzie można go dostać? Wyjaśniamy.

Amerykański pitbulterier, jedno ze zwierząt figurujących w wykazie ras psów agresywnych
Amerykański pitbulterier, jedno ze zwierząt figurujących w wykazie ras psów agresywnych (Getty Images)

Coraz więcej wiadomo o nowych mandatach. Ich wprowadzanie planuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wcześniej informowaliśmy o nowej karze dla zapominalskich kierowców. Teraz Rzeczpospolita pisze o aktualizacji taryfikatora mandatów. Wynika on z wprowadzonych zmian w Kodeksie karnym i znajdujących się w nim nowych wykroczeń.

Będzie nowy mandat dla właścicieli psów

Nowa proponowana kara dotyczy wykroczenia z art. 77 k.w. Projekt zakłada jego dwa warianty

  • podstawowy (§ 1) – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia
  • kwalifikowany (§ 2) – niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka
Zobacz także: Zobacz też: Pies ogrodnik. Sadzenie staje się proste

Czego dokładnie dotyczy nowy mandat? Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, takim mandatem ukarana będzie mogła zostać osoba, która nie zachowała ostrożności, trzymając zwierzę stwarzające zagrożenie dla innych ludzi. Przewidywana wysokość mandatu to 500 zł.

Ważna nowość. Według ustawodawcy mandat może otrzymać opiekun każdego groźnego zwierzęcia. Mowa jest więc nie tylko o tych rasach, które od dawna uznawane są za niebezpieczne i znajdują się w Wykazie ras psów agresywnych.

Kara może być dużo wyższa niż 500 zł. Wszystko zależeć ma od okoliczności, a w praktyce tego, czy policja zdecyduje się skierować wniosek o ukaranie opiekuna psa do sądu. W takim przypadku wachlarz kar jest szerszy. Jak podaje Rzeczpospolita w grę wchodzi grzywna do 5 tys. zł. nagana a nawet ograniczenie wolności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić