Wakacje 2021. To musisz wiedzieć, jeśli planujesz wyjazd za granicę

196

Mimo że rośnie liczna zaszczepionych osób, wakacje 2021 nie przebiegną w "normalny" sposób. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd za granicę, musimy liczyć się z licznymi obostrzeniami. Wystarczy samo zaświadczenie o stanie zdrowia, a może konieczne będzie szczepienie?

Wakacje 2021. To musisz wiedzieć, jeśli planujesz wyjazd za granicę
Wakacje 2021. Jakich zasad musimy przestrzegać, jeśli zdecydujemy się na zagraniczny wyjazd? (Getty Images, Andreas Rentz/Staff)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, do przyjęcia turystów przygotowują się państwa Południowej Europy. Wielkie nadzieje z postępującymi szczepieniami wiążą m.in. Hiszpania, Grecja, Cypr i Chorwacja.

Wakacje 2021 – obostrzenia. Bez tego nie wjedziemy do innego kraju

Do przyjazdu turystów przygotowują się nie tylko rządy poszczególnych państw, lecz także urzędnicy Unii Europejskiej. W związku z tym trwają prace nad tzw. zielonymi certyfikatami cyfrowymi, zawierającymi takie informacje jak świadectwa szczepień przeciwko COVID-19, wyników testów, a także – zaświadczeń o przebyciu choroby.

Rzecznik Komisji Europejskiej podkreśla jednak, że certyfikat nie będzie decydującym dokumentem, a ma jedynie ułatwiać podróż. Część państw zapowiedziała, że będzie wpuszczać wyłącznie turystów, którzy otrzymali już dwie dawki szczepionki na COVID-19 lub za okazaniem zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: Majówka 2021. Gdzie Polacy chcą jechać na urlop?

Turyści będą mogli przyjeżdżać do Grecji już od 14 maja – za okazaniem zaświadczenia o przyjęciu obu dawek lub negatywnym wyniku testu. Urlopowicze muszą także liczyć się z byciem losowo poddanymi badaniom na lotnisku.

Z kolei w Hiszpanii należy okazać negatywny wynik testu PCR, datowany na maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem. Turyści mają również obowiązek wypełnić specjalny formularz i wygenerować kod QR – inaczej nie przejdą kontroli sanitarnej po przylocie na lotnisko.

Polacy, którzy do czwartku 15 kwietnia będą próbowali wjechać do Chorwacji, również muszą pamiętać o wykonaniu testu – PCR lub antygenowego. Jednak inaczej niż w przypadku podróży do Hiszpanii, musi być nie starszy niż 48 godzin od momentu pobrania materiału do badania.

Autor: EKO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić