Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MMC
|
aktualizacja

Węgry. Single nie adoptują dziecka. Nowa propozycja rządu

52
Podziel się:

Węgierski rząd zaproponował wprowadzenie poprawki w prawie, która uniemożliwiłaby adopcję m.in. przez singli oraz pary jednopłciowe. Poza tym rządzący chcą zobowiązać rodziców adopcyjnych do wychowywania dzieci w duchu kultury chrześcijańskiej.

Węgry. Single nie adoptują dziecka. Nowa propozycja rządu
(Getty Images, Antonio Masiello)

Choć małżeństwa par tej samej płci na Węgrzech nie są możliwe, tak luka w prawie umożliwiała adopcję. Jeśli jeden z potencjalnych rodziców złoży wniosek o adopcję sam, może na nią liczyć, jeśli oczywiście spełnia odpowiednie warunki.

Nowa ustawa przewiduje zmianę w konstytucji. Definiowałaby od teraz rodzinę jako matkę (kobietę) i ojca (mężczyznę). W tym przypadku możliwość adopcji dziecka samemu - niezależnie od orientacji - będzie już niemożliwa.

Za propozycją stoi prawicowa partia rządząca Fidesz. Zmiany wywołały dyskusję również na innym polu. Ustawa przewiduje wychowywanie dzieci w "chrześcijańskiej interpretacji płci". Jeśli prawo zostanie uznane, według niego dzieci będą musiały "dorastać zgodnie z wartościami opartymi na tożsamości konstytucyjnej Węgier i kulturze chrześcijańskiej".

To kolejny cios wymierzony w LGBT, ale nie tylko. Poprawki wprowadzone w ostatnich latach w węgierskim prawie bardziej wykluczają, niż łączą. Organizacje praw człowieka potępiły propozycję nowego projektu.

To kolejna tego typu inicjatywa rządu. W maju węgierski parlament przyjął już ustawę, która zakazuje osobom transpłciowym zmieniania płci przypisanej im po urodzeniu na oficjalnych dokumentach.

Zobacz także: Wybory w USA. Leszek Miller o gratulacjach Andrzeja Dudy. Użył "delikatnych" słów
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
maryla
2 lata temu
Dzień bez ataku pseudokatolików na osoby inaczej myślące to dzień stracony :)
Przemek
2 lata temu
Igen Orban ur. Magyar Lengyel ket jo barat.
Marta
2 lata temu
Pan Orban to taki europejski Janosik walczycy o prawa Europejczykow do zycia wedlug tradycji europejskich.
kk456
2 lata temu
Typowa zagrywka pod publikę (coś tak jak u nas - pokazuje się jak rząd niby walczy z COVID-em robiąc nieskuteczny lockdown (i czasem bezsensowny)). Naprawdę myślicie, że jakiś gay lub lesbijka w naszym kraju łatwo dostanie dziecko ? Normalna droga do adopcji to jest jakiś koszmar, a taki singiel i jeszcze mężczyzna ? - to chyba naprawdę musiałby być jakiś święty, aby przez to przechodzić. Ile takich przypadków było rocznie ? A kobieta zawsze sobie może zrobić dziecko i nikt jej nie powstrzyma.
Kris
2 lata temu
Bardzo dobry pomysł.Po co singlowi dziecko,chyba tylko do molestowania.
jaa
2 lata temu
I tak trzymać.
rrrrrrrrrrr
2 lata temu
ale w sumie dlaczego singlom nie wolno?
rrrrrrrrrrr
2 lata temu
Brawo Węgry!
Polak
2 lata temu
Wyrazy szacunku dla Węgrów. Nie pasuje, to za radą A. Komorowskiej - "Emigracja to nie dramat".
Ryszard
2 lata temu
Przecież to jest oczywista oczywistość, że homoseksualiści nie powinni mieć prawa do adopcji dzieci. Że komuś przychodzą do głowy takie pomysły... Łatwo sobie wyobrazić co takich dwóch kolesi może wyprawiać z takim adoptowanym dzieckiem.... Brrrrr aż ciary przechodzą.
abbe
2 lata temu
brawo Orban brawo całe Węgry, dzięki światłej polityce konsekwentnie prowadzonej od wielu lat , Węgry co były lata świetlne w rozwoju i dobrobycie od Polski - zdołały ten dystans nadrobić i we wszystkich rankingach ustępują temu biednemu krajowi też mającemu w ostatnich latach wielkie osiągnięcia w zrównaniu poziomu życia, nie umniejszając nikomu, z Białorusią czy Ukrainą a jest jeszcze Mołdawia przed nami i być może uda się poczynić wielkie postępy w tym kierunku za kadencji obecnego układu rządowego
APiS
2 lata temu
To niewystarczająca poprawka. Rodziną powinno się definiować związek sakramentalny, składający się z ojca, matki i conajmniej trójką dzieci. Związek mężczyzny i kobiety nawet sakramentalny, lecz bez dzieci, to nie powinno być uważane za prawdziwą rodzinę. Patriotyczna rodzina powinna posiadać dzieci i to sporą gromadkę.
wm spike
2 lata temu
Zaczekajcie! Przecież jednopłciowi to całkiem normalne i nowoczesne, prawda? No do niech sobie urodzą dzieci, a nie biorą od tych zacofanych par hetero!
DWD
2 lata temu
Brawo Orban.Takiego premiera nam potrzeba.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić