Weto w sprawie in vitro? Tego oczekuje środowisko o. Rydzyka

280

Na portalu Radia Maryja pojawiły się fragmenty artykułu z powiązanego z o. Tadeuszem Rydzykiem "Naszego Dziennika". Jego redaktorzy oczekują od prezydenta Andrzeja Dudy weta w kwestii finansowania procedury in vitro.

Weto w sprawie in vitro? Tego oczekuje środowisko o. Rydzyka
O. Tadeusz Rydzyk (PAP, Tytus Żmijewski)

Jedną z pierwszych decyzji nowego Sejmu okazało się być przywrócenie finansowania procedury in vitro. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już zatwierdzone przez Sejm i trafiło pod obrady Senatu. Walkę o powstrzymanie procedowania tego projektu podjęło Radio Maryja wraz z "Naszym Dziennikiem".

Na stronie rozgłośni radiowej o. Tadeusza Rydzyka pojawiły się fragmenty artykułu, którego adresatem jest prezydent Andrzej Duda. Redaktorzy domagają się od głowy państwa weta w sprawie rzeczonej ustawy.

Apel do prezydenta. "Jedyny gwarant poszanowania życia"

"Nasz Dziennik" apeluje, by Andrzej Duda "wziął w obronę ludzkie życie". Oczekują, że prezydent nie zgodzi się na finansowanie tej procedury i powstrzyma dalsze prace nad tym rozwiązaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dofinansowanie in vitro. Wiceminister rodziny: W naszym badaniu nie było wskazania
Patrząc na obecną sytuację polityczną w naszym kraju, prezydent wydaje się jedynym gwarantem poszanowania życia nie tylko dzieci poczętych i urodzonych, ale również dzieci, które nie dostały szans na urodzenie. I być może zamrożone w ciekłym azocie takich szans już nie otrzymają - twierdzi Magdalena Guziak-Nowak z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Według posła Bartłomieja Wróblewskiego z PiS, procedura in vitro budzi wątpliwości w kontekście zapisów Konstytucji.

Moim zdaniem w tej sprawie są wystarczająco mocne zarówno argumenty prawne, dotyczące niekonstytucyjności przynajmniej niektórych aspektów procedury in vitro, jak również wątpliwości etyczne. Te argumenty powodują, że nasze stanowisko powinno być w tej kwestii jasne. Mam nadzieję, że prezydent bardzo poważnie rozważy wszystkie przesłanki prawne i moralne - twierdzi.

Jednocześnie warto wspomnieć, że wśród posłów PiS, 23 osoby opowiedziały się za finansowaniem metody in vitro z budżetu państwa. 47 deputowanych wstrzymało się od głosu.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić