Wielki test Chińczyków. "Wysłali światu wiadomość"

129

Chińskie ministerstwo obrony ogłosiło sukces testów własnej tarczy antyrakietowej. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania. Chińczycy podkreślają, że testy mają charakter obronny i nie są skierowane przeciwko żadnemu konkretnemu państwu.

Wielki test Chińczyków. "Wysłali światu wiadomość"
Test tarczy antyrakietowej się powiódł. Chiny ogłaszają sukces. (YouTube)

Chińskie władze ogłosiły sukces. Chiny testują nowe rakietowe pociski antybalistyczne i z zadowoleniem poinformowały, że udało się przechwycić wszystkie cele. Nie ujawniono jednak żadnych szczegółów.

W chińskich mediach społecznościowych pojawiły się nagrania. Rzekomi świadkowie ćwiczeń wojskowych pochodzą z terenów od Pekinu do regionu autonomicznego Sinciang. Oficjalnie wiadomo jedynie, że przed testem władze wydały zakaz lotów w pobliżu Centrum Startowego Satelitów Taiyuan w północnych Chinach.

Test miał charakter obronny i nie był skierowany przeciwko żadnemu konkretnemu państwu - zapewniają chińskie władze.

Dotąd tylko Amerykanie mogli to zrobić

Do tej pory tylko Stany Zjednoczone były w posiadaniu technologii zwanej potocznie tarczą antyrakietową. Inne kraje opracowują własne systemy obronne tego rodzaju, ale najczęściej ze wsparciem samych Amerykanów, tak jak ma to miejsce w przypadku Izraela.

Przecieki z chińskiego ministerstwa obrony sugerują, że ostatnie testy były ostrzeżeniem dla Indii. Gazeta "The South China Morning Post" stwierdza ponadto, że to "wiadomość wysłana światu".

To technologia, którą Chiny rozwijają od dawna. Czwartkowy test może mieć na celu ostrzeżenie Indii, które stosowały strategię szantażu nuklearnego w kontaktach z Chinami - twierdzi źródło "The South China Morning Post".

Przed Chinami wciąż jednak daleka droga

Szczerze mówiąc, chińska technologia antybalistyczna średniego zasięgu nadal nie jest w stanie zniszczyć rakiet nuklearnych ze Stanów Zjednoczonych i Rosji - przyznaje to samo źródło.
Zobacz także: Andrzej Sośnierz: dobrze, by sprawami państwa kierowały wiedza i rozum
Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić