Anna Wajs-Wiejacka| 

Willa na dachu bloku przejdzie do przeszłości. Ogłoszono przetarg

19

Blok z ul. Północnej 14 w Jastrzębiu-Zdroju rozsławiła na całą Polskę dobudówka wzniesiona na jego dachu. Penthouse wybudowany przez prywatnego inwestora od wielu lat jest źródłem problemów mieszkających w bloku osób. Wiele wskazuje na to, że te niebawem się skończą i nadbudowa zostanie rozebrana. Spółdzielnia ogłosiła przetarg.

Willa na dachu bloku przejdzie do przeszłości. Ogłoszono przetarg
Willa z nadbudową w Jastrzębiu-Zdroju (Twitter)

Jerzy Godlewski kupił mieszkanie w bloku przy ul. Północnej w latach 90. ubiegłego wieku. Choć pracował za granicą, regularnie wracał do miasta, bo tu mieszkali jego rodzice. Po nabyciu nieruchomości zainteresował się dachem i możliwościami, jakie stwarzał. Najpierw chciał tu stworzyć ogród, a później uznał, że to idealne miejsce, żeby wybudować penthouse, o którym zawsze marzył.

Pomysł nie był przypadkowy. Godlewski pracował w przeszłości w biurze architektonicznym w Szwajcarii, który specjalizował się w budowie domów na dachach. Uznał, że blok będzie idealny, żeby wznieść na nim futurystyczny penthouse z betonu, stali i szkła. Sam go zaprojektował i w kolejnych latach realizował swoje marzenie. Niestety nadbudowy nigdy nie udało się ukończyć, a to, co powstało, stało się poważnym problemem dla pozostałych lokatorów.

Nieprawidłowa konserwacja stropodachu doprowadziła do tego, że mieszkania poniżej nadbudowy są ciągle zalewane. Poważnym zagrożeniem jest także dostawanie się wody opadowej do instalacji elektrycznej. Już w 2014 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakaz rozebrania części nadbudowy, choć do tej pory żadne prace nie zostały tu przeprowadzone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tajemnicze szyby "wentylacyjne". Zagadka piramidy Cheopsa

Jak podaje portal muratorplus.pl, sprawa utknęła w sądach. Godlewski miał odmawiać spółdzielni dostępu do nadbudówki. Bez tego niemożliwe było wykonania ekspertyz niezbędnych do stworzenia projektu rozbiórki. Nakaz udostępnienia sąd wydał w 2022 roku. Wygląda, że nadbudowa może już niebawem zniknąć.

Na stronie Górniczej Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego pojawiło się ogłoszenie o przetargu na rozbiórkę.

Willa zniknie z dachu jastrzębskiego bloku

W ogłoszeniu czytamy, że podmiot, który wygra przetarg, będzie miał na przeprowadzenie prac rozbiórkowych maksymalnie 9 miesięcy plus 2 tygodnie od chwili podpisania umowy. Głównym zadaniem będzie rozbiórka nadbudowy, ale nie nie będzie to zadanie jedyne.

Wykonawca będzie musiał także odtworzyć przewody kominowe na dachu budynku i stropodachów. Niezbędne będzie również odtworzenie instalacji odgromowej. Oferty będą przyjmowane do 14 marca bieżącego roku do godziny 14:00. Otwarcie dostarczonych ofert nastąpi dzień później o godzinie 10:00.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić