Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Władimir Putin chce przedłużenia umowy z USA. Chodzi o broń jądrową

33

Umowa odnośnie broni jądrowej, którą Stany Zjednoczone zawarły z Rosją, planowo miała wygasnąć w lutym 2021 roku. Ten stan rzeczy nie odpowiada prezydentowi Władimirowi Putinowi. Zwrócił się do amerykańskich władz z propozycją przedłużenia porozumienia.

Władimir Putin chce przedłużenia umowy z USA. Chodzi o broń jądrową
Władimir Putin chce przedłużenia porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi (Getty Images, Sasha Mordovets , Contributor)

Jak informuje "Bloomberg", Władimir Putin poruszył temat porozumienia w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w piątek 16 października. Wyraził wówczas ubolewanie, że niedługo nastąpi wygaśnięcie umowy z USA w sprawie broni jądrowej. Zadeklarował gotowość rosyjskiej strony do jej przedłużenia.

Rosja i USA przedłużą porozumienie w sprawie broni jądrowej?

Władimir Putin zaproponował, że Rosja przedłuży umowę ze Stanami Zjednoczonymi bez stawiania dodatkowych warunków. Wyraził również opinię, że powinna zostać podpisana co najmniej na okres kolejnych 12 miesięcy.

Konkretnie mam propozycję przedłużenia traktatu bez żadnych warunków na co najmniej rok – cytuje Władimira Putina "Bloomberg".
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Prezydent Rosji wyraził opinię, że do tej pory obie strony wywiązywały się z zobowiązań. Przyznał, że dzięki umowie z USA doszło do ograniczenia światowego wyścigu zbrojeń.

Przez te wszystkie lata umowa działała dobrze, spełniła swoją rolę jako ograniczającą wyścig zbrojeń – przyznał Władimir Putin ("Bloomberg").

W przeciwieństwie do Rosji, Stany Zjednoczone dążą do renegocjacji warunków umowy. Amerykańscy urzędnicy przedstawili nawet projekt nowego porozumienia, jednak nie zyskał on aprobaty drugiej strony. Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, potwierdza, że obecnie trwają kolejne konsultacje.

Zobacz także: Zobacz też: Urodziny Putina. Prezydent Rosji otrzymał bardzo nietypowy prezent
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić