Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Jarosław Kociszewski
|

Wulkan zagroził mieszkańcom rajskiej wyspy. Władze zarządziły pełną ewakuację

6
Podziel się:

Z krateru wulkanu na Pacyfiku zaczęły wydobywać się trujące gazy. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Australia i Nowa Zelandia pomagają ewakuować tysiące obywateli Vanuatu.

Krater wulkanu Manaro Voui przed erupcją
Krater wulkanu Manaro Voui przed erupcją (Sarah George/Facebook)

Wulkanolodzy ostrzegają, że potężny wulkan Manaro Voui może wybuchnąć w każdej chwili. Kilka tysięcy mieszkańców wyspy Ambae, należącej do Republiki Vanuatu na północy-wschód od Australii, uciekło do schronów, gdy z krateru zaczęły wydobywać się toksyczne gazy.

Erupcja jest na tyle prawdopodobna, że władze państwa zarządziły ewakuację wszystkich mieszkańców wyspy. To 11 tys. osób. Australia i Nowa Zelandia wysłały okręty wojenne, żeby pomóc przewieźć uciekinierów na sąsiednie wyspy.

Australijski wulkanolog Christopher Firth powiedział, że Manaro Voui jest szczególnie niebezpieczny z powodu jeziora, które wypełnia krater. W razie eksplozji woda zwiększy siłę wybuchu, a okolicę zaleje wrzące błoto.

Vanuatu, to zamieszkałe przez 260 tys. ludzi państwo zajmujące ponad 80 wysp na pacyficznym pierścieniu ognia, a czynne wulkany są jedną z atrakcji turystyczny.

Zobacz także: Tam, gdzie Zeus pokonał Tyfona…
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Otaku
5 lata temu
Sory taki mają klimat! Heologiczny...
uszcelka
5 lata temu
do przeciek - przecież musi mieć ciepłą wodę do swojego SPA - A WIĘC POSZEDŁ W UKŁADY
sfghfs
5 lata temu
jest za ciepło więc po to są wulkany
obserwator
5 lata temu
"strazak" !!!... dopiero teraz sie ... obudziles ???.... to juz dzieje sie od wielu lat... jak ciebie dzieciaku na swiecie jeszcze nie bylo. Natura tak tworzy... wszystko!!!... takie zycie. Ale mam dla ciebie jedna dobra nowine...zdazysz spokojnie zdechnac... jak sie to wszystko wydarzy. Spij spokojnie
strazak
5 lata temu
pisalem o tym ale nikt pewnie mi nie uwierzy - na naszej planecie zaczelo sie cos dziac nie wiem co - ale nie mowiac nic zlego - cos nie tak ?!
Mario
5 lata temu
Sprawdza Się.......
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić