o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Robert Czykiel
|

Wybory prezydenckie. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Jak się zgłosić?

0
Podziel się

Co zrobić, gdy w dniu wyborów prezydenckich nie będziesz w miejscu zameldowania? Do kiedy jest termin? Sprawdź, jak należy to zrobić.

Wybory prezydenckie. Głosowanie poza miejscem zameldowania. Jak się zgłosić?
Jak głosować poza miejscem zamieszkania? (PAP)
bEKvseCZ

W niedzielę 28 czerwca odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Głosowanie będzie się odbywać w formie tradycyjnej, ale chętni mogą zdecydować się na głosowanie korespondencyjne. Co zrobić w przypadku, gdy w dniu wyborów będziesz poza miejscem zameldowania?

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie poza miejscem zameldowania

Przepisy zezwalają na głosowanie poza miejscem zameldowania. W tym celu należy złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców lub dopisanie do spisu wyborców. Najlepszy sposób to jednak załatwienie zaświadczenia o prawie do głosowania w gminie, w której jesteśmy zameldowani.

Takie zaświadczenie można uzyskać najpóźniej do 26 czerwca. Dzięki niemu bez przeszkód można głosować w dowolnej komisji w Polsce lub za granicą. Wystarczy okazać dokument w lokalu wyborczym.

bEKvseDb
Zobacz także: Wybory 2020 r. Bartosz Arłukowicz: Andrzej Duda własnoręcznie dewastuje swoją kampanię wyborczą

Można także złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki dokument trzeba złożyć do 23 czerwca w gminie, w której zamierzamy oddać głos. Dzięki temu jednorazowo zagłosujemy poza miejscem zameldowania.

Kolejny sposób to złożenie wniosku o wpisanie do rejestru wyborców. To dobre rozwiązanie dla osób, które na stałe mieszkają poza miejscem zameldowania. Dzięki niemu zostaniemy na stałe przypisani do danej gminy, co będzie przydatne przy kolejnych wyborach.

bEKvseDh

Trzeba jednak potwierdzić obecne miejsce zamieszkania (może to być umowa najmu lub rachunek za prąd na nasze imię i nazwisko). Czas na składanie wniosków upływa 23 czerwca.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKvseDC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić