"Wygrzane placki" w lesie? Tajemnica rozwikłana

31

Na profilu Lasów Państwowych na Facebooku pojawiło się rozwiązanie kolejnej ciekawej zagadki związanej z zimową scenerią w lasach. Tym razem wyjaśniono tajemnicę "wygrzanych placków na śniegu".

"Wygrzane placki" w lesie? Tajemnica rozwikłana
Legowiska saren w lesie. (Facebook, Dariusz Dziektarz)

Oficjalny profil Lasów Państwowych na Facebooku to skarbnica różnorodnych ciekawostek związanych z życiem w polskich lasach.

Regularnie publikowane są tam bardzo interesujące materiały, które często w sposób bardzo konkretny wyjaśniają wątpliwości na temat zjawisk obserwowanych w leśnej przestrzeni.

Czas na rozwiązanie kolejnej intrygującej, leśnej zagadki. Tym razem leśnicy postanowili przyjrzeć się sprawie "wygrzanych placków na śniegu".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie

To miejsca, które czasami spotykane są w lasach. Ich występowanie - jak się okazuje - absolutnie nie jest przypadkowe.

Zagadka rozwiązana. To miejsca, w których wypoczywają sarny

Okazuje się, że tego typu "wygrzane placki" to nic innego, jak miejsca, w których wylegują się sarny:

Gdzieś przecież spać muszą, a w zimie dobrze widać, że nieprzypadkowo wybierają miejsce na spoczynek. Ten wąski garb otoczony z trzech stron głębokimi dolinami to doskonały punkt obserwacyjny i gwarancja, że nikt się łatwo do płochliwych saren nie zakradnie - czytamy na profilu Lasów Państwowych.

Jak zauważają administratorzy, zazwyczaj sarny wybierają znacznie bardziej bezpieczne miejsca. Często pada na leśną gęstwinę, otoczoną trawami czy zaroślami.

W kontekście zimy znalezienie takiego miejsca jest jednak znacznie trudniejsze. Tym samym dzikie zwierzęta najczęściej wybierają punkty, z których obserwacja potencjalnego zagrożenia jest znacznie prostsza.

Przy braku tak sprzyjających form terenowych, sarny z reguły odpoczywają w wysokiej trawie lub gęstych zaroślach, nic jednak nie zastąpi niskiego nawet wyniesienia, z którego widać każdy ruch i słychać każdy szelest!
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić