Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Wymowne słowa kard. Nycza. "Skala przerosła przewidywania"

234
Podziel się:

Kard. Kazimierz Nycz uznał, że nie może gryźć się w język w sprawie rozwodów. W rozmowie opublikowanej na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej wyraźnie dał do zrozumienia, że skala tego zjawiska jest naprawdę duża.

Wymowne słowa kard. Nycza. "Skala przerosła przewidywania"
Kard. Kazimierz Nycz (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Kard. Kazimierz Nycz za pośrednictwem portalu Archidiecezji Warszawskiej przyznał, że Kościół nie był w pełni gotowy na wyzwania dotyczące wzrastającej fali rozwodów, a także - co za tym idzie - zwiększającą się liczbę osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania. Kiedyś były to incydentalne przypadki, a dziś stało się to de facto jednym z modeli życia. Przed Kościołem w praktyce stoi ciągle wyzwanie, mimo różnych rozwiązań proponowanych przez Jana Pawła II czy Franciszka, jak podchodzić w praktyce duszpasterskiej do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach - zaznaczył kard. Kazimierz Nycz.

Hierarcha podkreślił ponadto, że "czymś podstawowym jest zwykła, ludzka otwartość i życzliwość, i ona jest coraz większa, ale wciąż niewystarczająca".

Coraz więcej młodych odchodzi z Kościoła. "To bardzo trudne"

Kard. Kazimierz Nycz nawiązał do faktu, że coraz więcej młodych osób opuszcza Kościół. - To bardzo trudne i bolesne doświadczenie dla rodziców, gdy dziecko przeżywa trudności w życiu religijnym. Jednak dobrze jest pamiętać, że jeśli coś z wiary zasiali w swoim dziecku, to będzie miało ono do czego wrócić - dodał kardynał.

Trzeba także wzmacniać rodziny, najpierw podnosząc jakość przygotowania do sakramentu małżeństwa, a później towarzysząc młodym małżonkom, chociażby dając im możliwość spotkań z doświadczonymi małżonkami, organizując warsztaty czy konferencje. Jednak to wszystko nie zwalnia nas z poszukiwania nowych dróg i metod duszpasterskich. Mam nadzieję, że Rok Rodziny, w którym wspólnie wpatrywaliśmy się w Świętą Rodzinę z Nazaretu, jako największy wzór życia małżeńskiego i rodzinnego, będzie inspiracją do dynamicznego podejmowania takich działań - podsumował kard. Kazimierz Nycz.
Zobacz także: Połowa Polek nie prosi o podwyżkę. Ekspertka ma dla nich radę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(234)
ja.
miesiąc temu
W Biblii nic nie ma o sakramentach
Anna
miesiąc temu
Gdy pan Rydzyk trafi do ciupy, zacznę ponownie chodzić do kościoła.
Balbina
miesiąc temu
To może zmienić treść nauk przedmałżeńskich i zamiast mówić o kalendarzyku to powiedzieć jak przezwyciężyć kryzysy małżeńskie?
Pieszo do aut...
miesiąc temu
To ludzie ludziom taki zgotowali los. Wojny okrucieństwo to ludzie. A ci co tak o miłosierdziu rozprawiają nienawiści do drugiego przyuczają.
LGBT
miesiąc temu
A ja jestem dziewicą po przejściach i chciałabym Jezuskowi urodzić siostrzyczkę.
Jan Paweł II
miesiąc temu
To jeden z kierowników w moim gangu dzieciokutaczy
Rydzyk
miesiąc temu
Częsty onanizm wzmacnia organizm.
Desdemona
miesiąc temu
Z rozwodów nie ma żadnej kasy, więc po co one w ogóle istnieją.
Jan 1948
miesiąc temu
Kaziu, trzymacie tylko ze śmieciami. Nerwosraczka położyliście na Wawelu, współdziałacie z konuso-wirusem żoliborskim, jecie z łapy pisuarowi. Karolina Walczowska nieopatrznie napisała o wyborze Putina, a to pasuje jak ulał do Waszego pupilka anżeja. Tylko wasz ciemnogród głosuje na takie zera. Powodzenia w drodze na zatracenie całej sekty watykańskiej.
Niewyszczepio...
miesiąc temu
Szanowny Panie Kazimierzu!Czy odprawił Pan już nabożeństwo dzìękczynne za przestępców politycznych i depopulacyjnych ?
Mądruś
miesiąc temu
A Pan czy ma Pan żonę?
i Mąż
miesiąc temu
Wczoraj nakryłem żonę z Wikarym. Przełom. Składam pozew rozwodowy. Nikomu nic nie mówiła, nie powiedziała. Nakryłem ją sam i dziękuję samemu sobie. Będę pisał o rozwód kościelny do Watykanu. Czekam na przełom w sprawie.
i Mąż
miesiąc temu
Wczoraj nakryłem żonę z Wikarym. Przełom. Składam pozew rozwodowy. Nikomu nic nie mówiła, nie powiedziała. Nakryłem ją sam i dziękuję samemu sobie. Będę pisał o rozwód kościelny do Watykanu. Czekam na przełom w sprawie.
J 3, 31-35
miesiąc temu
31 Kto przychodzi z wysoka, panuje nad wszystkimi, a kto z ziemi pochodzi, należy do ziemi i po ziemsku przemawia. Kto z nieba pochodzi, Ten jest ponad wszystkim. 32 Świadczy On o tym, co widział i słyszał, a świadectwa Jego nikt nie przyjmuje. 33 Kto przyjął Jego świadectwo, wyraźnie potwierdził, że Bóg jest prawdomówny. 34 Ten bowiem, kogo Bóg posłał, mówi słowa Boże: a z niezmierzonej obfitości udziela [mu] Ducha. 35 Ojciec miłuje Syna i wszystko oddał w Jego ręce. 36 Kto wierzy w Syna, ma życie wieczne; kto zaś nie wierzy Synowi, nie ujrzy życia, lecz grozi mu gniew Boży».
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić