Jan Manicki
Jan Manicki| 

Z drogi śledzie, wielbłąd idzie. Zaskakujące rozwiązanie w Chinach

0

Chińskie władze stworzyły pierwszą na świecie sygnalizację drogową dla wielbłądów. Choć nie wiadomo, jak na tę inicjatywę zapatrują się same zwierzęta, urzędnicy twierdzą, że znacząco poprawi ona bezpieczeństwo. Sygnalizator ma pozwolić uniknąć kolizji wielbłądów z pieszymi.

Z drogi śledzie, wielbłąd idzie. Zaskakujące rozwiązanie w Chinach
W Chinach zainstalowano sygnalizację świetlną dla wielbłądów (Getty Images)

Światła drogowe dla wielbłądów zostały zainstalowane w pobliżu miasta Dunhuang w prownicji Gansu. To popularny wśród turystów region w północnych Chinach. Jak twierdzi chińska państwowa stacja ECNS, przejażdżki na wielbłądach są tam dużą atrakcją.

Sygnalizacja świetlna dla wielbłądów. Przełomowe rozwiązanie w Chinach

Jak widać na zdjęciach, sygnalizator służy zarówno wielbłądom, jak i pieszym. Kiedy wielbłądy mają zielone światło, mogą swobodnie przekraczać ulicę oraz położony przy niej chodnik. Dla pieszych zapala się wtedy czerwony sygnał świetlny.

Kiedy światła się zmieniają, piesi mogą bez obaw iść chodnikiem. Nie muszą martwić się, że wpadnie na nich wielbłąd. Władze podkreślają, że rozwiązanie znacznie przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa.

Kluczowy przystanek na jedwabnym szlaku. Rośnie jego znaczenie turystyczne

Miasto Dunhuang położone jest w oazie na pustyni. Liczy około 150 tys. mieszkańców. W przeszłości było kluczową stacją na jedwabnym szlaku.

W pobliżu znajduje się góra Mingsha, zwana również Górą Śpiewających Piasków. To nawiązanie do odgłosów, jakie wydaje piasek pod stopami chodzących po niej osób.

W ostatnim czasie znacznie wzrosło znaczenie turystyczne tego regionu. Odwiedzający przyjeżdżają zobaczyć położone niedaleko Jaskinie Mogao. To kompleks składający 492 skalnych świątyń buddyjskich. Niedaleko od Dunhuang znajdują się także dawne twierdze Nefrytowe Wrota oraz Yangguan.

Obejrzyj także: Uwolniła go z cyrku, teraz zwiedzają Europę. Z wielbłądem do Mongolii

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić