Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Zaatakował ratownika medycznego. Tyle teraz musi zapłacić

7
Podziel się:

Pacjent jednego z toruńskich szpitali zaatakował ratownika medycznego - powalił go na ziemię i zaczął dusić. Za swoje agresywne zachowanie mężczyzna został ukarany... karą 800 zł grzywny. Pracownicy służby zdrowia uważają, że kary powinny być surowsze, a rząd zapowiada zmiany w prawie.

Zaatakował ratownika medycznego. Tyle teraz musi zapłacić
Zbyt łagodne kary za agresję wobec ratowników? Rząd zapowiada zmiany (Getty Images, Artur Widak)

Do skandalicznej sytuacji doszło 14 czerwca ubiegłego roku w szpitalu w Toruniu. Mężczyzna został przywieziony do placówki karetką z powodu problemów z sercem. Był pod wpływem alkoholu, wcześniej wypił siedem piw - donosi "Gazeta Pomorska".

Kara zbyt łagodna?

Na miejscu kiedy ratownik próbował zrobić pacjentowi badanie EKG, mężczyzna nagle wstał, powalił medyka na podłogę i zaczął go dusić. Pielęgniarka próbowała go powstrzymać, jednak bezskutecznie. Udało się to dopiero innym ratownikom. W końcu na miejsce przyjechała policja, która zatrzymała agresora.

Ratownik doznał stłuczenia biodra i otarć naskórka. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Toruniu, pacjent został oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego. Groziła mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Sąd uznał mężczyznę za winnego i postanowił obciążyć go karą grzywny w wysokości 800 zł. Uznał także, że poszkodowanemu należy się 400 zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny. Z powodów ekonomicznych oskarżony został zwolniony z kosztów sądowych.

Rząd zapowiada zmiany

Ratownicy medyczni muszą mierzyć się takimi incydentami na co dzień. Jak wynika z najnowszych badań przytaczanych przez "Gazetę Pomorską", 96 proc. medyków doświadcza w pracy agresji zarówno werbalnej, jak i fizycznej. Nierzadko dochodzi także do aktów wandalizmu w ambulansach i na SOR-ach.

W sierpniu tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało nowelizację Kodeksu Karnego, która wiązałaby się z surowszą odpowiedzialnością za agresję wobec funkcjonariuszy publicznych. W 2018 roku z kolei Zbigniew Ziobro zobowiązał prokuratorów do wnoszenia surowych kar w sądach w przypadku takich spraw.

Zobacz także: COVID-19 zostanie z nami na zawsze? Prof. Horban o rozwoju koronawisua
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Pragmatyk I.
7 miesięcy temu
Jeśli jest taki biedny może powinien sprzątać ulice w swoim czasie wolnym? Myślę, że dwa lub trzy miesiące po 40 godzin byłoby akuratnie.
Twój nick
8 miesięcy temu
proponuję przenieść sędziego do Przemyśla, niech przez najbliższe 10 lat przemyśli ten wyrok
Twój nick
8 miesięcy temu
Ciekawe jaki byłby wyrok gdyby pacjent dusił sędziego ? Tak tylko pytam
Loco
8 miesięcy temu
Ten wyrok to blazenada i zachęta dla podobnych jemu debili. Ciekaw jestem czy jeśli sprawa dotyczyłaby policji albo palestry jakiż też byłby wyrok?
Leosia
8 miesięcy temu
" z powodów ekonomicznych został zwolniony z opłat sądowych" a na alkohol to ten miły gostek ma!!!
Ratmed
8 miesięcy temu
Super zdjęcie. Elektrodefibrylacja pacjenta w koszuli i do tego w maseczce. Jako ratownik nie zgodziłbym się na takie pozowanie, chyba że to ,,ratownik". Trochę fachowości by się przydało.
& ba
8 miesięcy temu
Prawdę mówiąc to skandal z tak niska kara .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić