o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
mmc
|

Zakaz sprzedaży testów na koronawirusa w aptekach. Oto powód

56
Podziel się

Jeszcze wiosną w aptece istniała możliwość zakupu testów na koronawirusa, które można było wykonać samemu w domu. Teraz apteki mają zakaz ich sprzedaży pod groźbą kary. Co się zmieniło?

Zakaz sprzedaży testów na koronawirusa w aptekach. Oto powód
Zdjęcie ilustracyjne. (Getty Images)
bDTeCLeJ

W aptece testu na koronawirusa pacjent już nie dostanie. Jeszcze wiosną taki test można było spokojnie dostać. Co się zmieniło?

Wiele osób chce wykonać test na koronawirusa, choć nie ma objawów zakażenia. Nawet, jeśli miało się kontakt z osobą zakażoną, nie dostaje się z miejsca skierowania z sanepidu na badanie kontrolne, jak to miało miejsce wiosną. Teraz po kontakcie z zakażonym trzeba poddać się samoizloacji, a na test liczyć można w przypadku pojawienia się objawów.

bDTeCLeL

Gazeta Wyborcza zapytała specjalistę o to, dlaczego zasady dot. aptek się zmieniły. Marcin Bochniarz, prezes Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej odpowiedział, że powodem jest zmiana diagnostyki COVID-19.

Testy sprzedawane wiosną w aptekach były mało wiarygodne. Istniało również ryzyko, że pacjent wykona badanie niepoprawnie lub błędnie odczyta wynik. Kolejną wątpliwością było to, że osoby, które uzyskały pozytywne wyniki testu, mogły zataić ten fakt przed sanepidem.

bDTeCLeR

Teraz testy są bardziej precyzyjne. By dokonać badania, trzeba pobrać wymaz z nosa lub pobrać krew. Pacjent nie będzie w takim razie samemu w stanie pobrać próbki. Inną sprawą jest to, że do odczytania testu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i przeszkolona do tego osoba.

Dlatego tylko pod okiem odpowiednio wyszkolonej osoby i ze skierowaniem sanepidu można wykonać test na koronawirusa. Choć jest to problematyczne, pozwala to na dokonanie dokładniejszych badań oraz na izolację osoby chorej. Nie ma szans, by ktoś zataił pozytywny wynik.

Zobacz także: Armia ludzi na kwarantannie. Policjanci sprawdzają
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTeCLfm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(56)
Jola
5 miesięcy temu
Nie trzeba być jasnowidzem, żeby dodać 1 do 1. Mam bardzo złe przeczucia do tej całej sytuacji, tu chodzi o bardzo znaczące zmiany i już nie będzie powrotu do czasów przed covitowych. Dyktatura oraz depopulacja. Wytłumaczcie mi sens szczepienia, jeżeli przebycie choroby nie robi odpornym na ponowne zarażenie, to, w jaki sposób ma to uczynic ta "szczepionka" ???! Proszę nie wierzcie ślepo rządzącym, oni mają inny interes niż my.
maq
5 miesięcy temu
Logika PIS. Jak zrobi test to zatai a jak nie zrobi testu bo nie będzie mógł kupić to co? Przyzna się, że nie zrobił testu? Nie ma przymusu robienia testów, zresztą sam sanepid nie chce ich robić bo oszczędzają na Rydzyka.
Ehh
5 miesięcy temu
80% ludzi przeszło COVID bezobjawowo, tak przynajmniej się mówi. Więc jak oni mają dowiedzieć się czy już byli chorzy czy nie ? Lekarz nie da takiego badania. Testy na przeciwciała są proste i każdy wie co oznaczają. No ale przecież test w aptece by kosztował 30 zł a w laboratorium już 100. Ktoś zwyczajnie na tym trzepie kasę. Tak samo można mówić że żarówki musi wymieniać elektryk bo on ma uprawnienia i laik może wkręcić żarówkę druga stroną.
bDTeCLfn
Eea
5 miesięcy temu
Apteki mają zakaz nie tylko na testy na koronę.ale i na sprzedaż środków ancekoncepcyjnych.Do czego ten kraj zmierza?
wojak
5 miesięcy temu
To wszystko co podajecie od wiosny jest niewiarygodne , tak jak te testy . Zgadza się tylko kasa na pewnym koncie .
Najnowsze komentarze (56)
anonim
4 miesiące temu
42 reklamy na stronie z artykułem na pół strony a4. Gratuluje pazerności.
Tomaszka
4 miesiące temu
Bo się narobiło lewych testów na rynku wiec wreszcie czas sie nimi zająć. Później w necie publikuja przerózne mało wiarygodne wyniki testów, podważając jednoczesnie wiarygodność pozostałych. Testy czy na przeciwciała czy antygenowe - powinny byc robione w laboratoriach. Diagnostyka ma do tego odpowiednio przygotowane i punkty wymazowe i personel. Kazdy test jest wykonywany pod najwyzsza kontrolą lekarzy
wojak...
4 miesiące temu
Prezydent chce pojeździć na nartach to zachorowalność musi trochę opaść , a te testy to szkodliwe dla zdrowia??? według mnie to zdrowia psychicznego rządzących !!!!I to dzięki DOBREJ ZMIANIE .
tgjhy
5 miesięcy temu
Bo testy może sprzedawać tylko handlarz bronią lub instruktor narciarstwa
Prawda
5 miesięcy temu
Ten wirus nie wart uwagi, jest w centrum ogółu uwagi.
ddde
5 miesięcy temu
Ciążowych też mogliby zakazać z taką logiką bo przecież też można źle wykonać. Zataić, zawsze można mieć objawy i nie iść do lekarza, więc tego też nie rozumiem.
wojtek
5 miesięcy temu
Skoro wychodzi dodatni w Tymbarku to logiczne że nie możemy ich mieć
Tadek
5 miesięcy temu
Chore podejście rządzących
bDTeCLff
irek
5 miesięcy temu
to oczywiste po tym jak się okazało że nawet sok tymbark ma coronawirusa
Eja
5 miesięcy temu
Sanepid nie daje skierowań na testy, robi to lekarz rodzinny!!!
Tom
5 miesięcy temu
Bo jak oni ci zrobia i wyjdzie pozytywny to to zawsze statystyki poprawi
Jgrr
5 miesięcy temu
Po co teraz testy jak za 10 dni będzie państwowa kwarantanna
Nie Usówać
5 miesięcy temu
Był filmik na fb itd , gdzie pokazano jak ktoś nakropił 2 testy kasetowe na koronkę , tymbarkiem i na jednym wykazało koronkę a na drugim nie.Dzisiaj wieczorem filmik zniknął z udostępnień.
Emeryt
5 miesięcy temu
Według tych testów napoje z ,,Tymbarku,,też miały covit19 radze ich nie kupować te wymazowe nie lepsze wykrywają białka wirusa a nie konkretnie covit dlatego są bezobjawowi masakra co się dzieje
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić