Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
DSM
|

Zamordował dziennikarza. Złapali go tuż przed startem samolotu

45
Podziel się

Był członkiem komanda, które zamordowało dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego i poćwiartowało jego ciało. Na paryskim lotnisku Charlesa de Gaulle'a aresztowano Chalida al-Otaibiego, byłego członka Gwardii Królewskiej Arabii Saudyjskiej.

Zamordował dziennikarza. Złapali go tuż przed startem samolotu
W Paryżu aresztowano Chalida al-Otaibiego, podejrzanego o zabójstwo dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego (Twitter.com)
bFdPlJed

Chalid al-Otaibi został aresztowany na podstawie międzynarodowego listu gończego. Wystawiły go władze Turcji w 2019 roku. Saudyjczyk został zatrzymany we wtorek, tuż przed wylotem. Zamierzał polecieć do Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej.

Francuskie władzy potwierdziły zatrzymanie zbiega, nie podają jednak szczegółów operacji. W środę al-Otaibi zostanie przesłuchany, prawdopodobnie usłyszy zarzuty zabójstwa i zbezczeszczenia zwłok. Jest byłym członkiem Gwardii Królewskiej Arabii Saudyjskiej.

Zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego. Francja: nie zapomnieliśmy

Kilka dni temu Emmanuel Macron był szeroko krytykowany za spotkanie z następcą saudyjskiego tronu ksiąciem Mohammedem bin Salmanem. Prezydent Francji podkreślił, że to spotkanie nie oznacza, iż zapomniał o zabójstwie saudyjskiego dziennikarza.

bFdPlJef

Dżamal Chaszodżdżi był kiedyś blisko saudyjskiej rodziny królewskiej. W ostatnich latach życia był jednak krytyczny wobec władz, krytykował je m.in. na łamach "Washington Post". Zamordowano go w 2018 roku w konsulacie generalnym Arabii Saudyjskiej w Stambule.

Zwłok nigdy nie odnaleziono, saudyjski prokurator przyznał, że zostały poćwiartowane i wyniesione z konsulatu. Władze Arabii Saudyjskiej długo wypierały się związku ze sprawą zaginięcia dziennikarza, wreszcie jednak przyznały, że do zabójstwa doszło, kiedy zawiodły próby nakłonienia dziennikarza do dobrowolnego powrotu do kraju.

W raporcie opublikowanym w 2019 roku sprawozdawczyni ONZ ds. egzekucji pozasądowych, doraźnych i arbitralnych Agnes Callamard stwierdziła, że zleceniodawcą zabójstwa dziennikarza był "według wiarygodnych świadectw" następca saudyjskiego tronu książę Mohammed bin Salman. W marcu Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka podało, że saudyjscy dygnitarze grozili Callamard śmiercią - przypomina PAP.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdPlJeG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Foster
miesiąc temu
Nie pisz glupot -przeczytaj wiadomosci we Francji -nieudane wiadomosci,ten czlowiek to pomylka !!!!!!
szczęścia /
miesiąc temu
.. miał więcej Cezary G. z PS
Jorgos
miesiąc temu
Wszyscy kriminele muchole wiedza ze najbezpieczniej zyje im sie w europie zachodniej o tym nawet Recept w pewnym kometarzu zaznaczyl.
bFdPlJeH
ANDY
miesiąc temu
Ja mysle ze dwunastu apostolow ta historia mowi nam ?
Jorgos
miesiąc temu
W Polsce najlepiej zdaje egzamin dyktatura,poniewaz dobrobyt w kraju ludzi wykoleja.
oto Polska
miesiąc temu
w Polsce też dochodzi do morderstw politycznych Barbara Blida,Lepper,Rosiak ,Adamowicz,Petelicki,Papała,Ziętara.....biorą w nich udział wszystkie liczące się ugrupowania polityczne w Polsce
psajko
miesiąc temu
potrzebuję pomocy psychologa, nie potrafię uwolnić się od komentowania..
Patriota
miesiąc temu
Głupie komentarze , czy ludzie są naprawdę już tak głupi ?
nik
miesiąc temu
leciał do Macieja Stuhra prosić o pomoc i azyl?
rowan
miesiąc temu
PO morderstwie uciekał do Francji. Tam można się za dekować wsród swoich, bo jest ich tylu jak w swoim kraju.
Nikodem
miesiąc temu
Monarcha to monarcha a nie jakiś tam wybrany, tak czy owak przypadkowy "wypierdek". Putin też morduje, choć monarchą nie jest i co !? I tu trzeba przypomnieć bomot-a Józefa Wisarionowicza Dżugaszwili, zwanego Stalinem ..." Jest człowiek jest i problem. Nie ma człowieka nie ma problemu"... Tak działa polityka od zawsze i przypisywanie jej jakiś cech moralności to podstawowy błąd. W tej sprawie bardziej chodzi o nieudolność zamachowców, niż o jakieś tam wartości moralne czy poszanowanie prawa.
falvco
miesiąc temu
ale on yest niewinnym demokratycznym obywatelem JAŚNIE NAM PANUJĄCEJ UNII EUROPEYSKIEY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jokq
miesiąc temu
Jeszcze wcale nie wiadomo czy to własciwa osoba. To jest bardzo popularne nazwisko. Tak jakby złapać "Kowalskiego". Na razie muszą ustalić czy to w ogóle ten.
bFdPlJez
sss
miesiąc temu
no i co zrobili ksieciuniowi NIC bo kupil bron od usa za 200miliardow
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić