Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
DSM
|

Zażubrzają Europę. Polscy wysłannicy dotarli do Hiszpanii

14
Podziel się

Wiele się działo w ostatnich dniach w żubrzym świecie. Trzy byki i pięć krów wysłano z Polski ze specjalną misją do Hiszpanii. Chodzi o stworzenie różnorodnej puli genowej tych zwierząt w Europie.

Zażubrzają Europę. Polscy wysłannicy dotarli do Hiszpanii
Polskie żubry aklimatyzują się w Hiszpanii (Facebook, Stowarzyszenie Miłośników Żubrów)

Lasy Państwowe ogłosiły sukces. Razem z SGGW i Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów koordynowały przewóz ośmiu polskich żubrów do Hiszpanii. Zwierzęta pochodzą z Gołuchowa, warszawskiego ogrodu zoologicznego, Nadleśnictwa Niepołomnice oraz Pszczyny. Zadbano więc o to, by miały możliwie różnorodne geny.

O geny właśnie chodzi w całym projekcie. Trzy byki i pięć krów żubra wysłano w dwa miejsca w Hiszpanii. Mają rozmnażać się lokalnymi żubrami.

Dzięki tym działaniom powstają rozproszone populacje tego gatunku, które dają szansę na różnorodną pulę genową - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Żubry wyjechały z Polski 10 stycznia. Część dotarła do hodowli La Serreta, a druga grupa do nowej hodowli Finca Venta Cornejo y Las Hoyadas. Obydwie znajdują się w hiszpańskiej prowincji Segowia.

Na nagraniu Nadleśnictwa Niepołomice na Facebooku widać migawki z transportu. Każdy żubr podróżował osobno w specjalnie do tego przystosowanej drewnianej skrzyni, ale wiozła je jedna ciężarówka. Jak informuje SGGW, w ten sposób wozi się żubry po Europie już od ponad 150 lat.

W ostatnich latach blisko 100 żubrów z Polski trafiło do zagranicznych ośrodków hodowlanych i populacji wolnościowych m.in. w Hiszpanii, Szwajcarii, Bułgarii czy Rumunii. Zawdzięczamy to staraniom zespołu specjalistów ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Lasów Państwowych i Stowarzyszenia Miłośników Żubrów - informuje biuro prasowe SGGW cytowane przez infoWire.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
avatar
3 dni temu
chrystianizacja Europy żubrami no i już, a chrzest mają
Marek ><
3 dni temu
Pogońcie panią PUERTE za Tórów
Mapja
4 dni temu
A jak zaczną tańczyć salsy ?
pikador
4 dni temu
corrida będzie ciekawsza
barnaba
4 dni temu
lepiej,ze trafiają na emigrację niz u nas do garnka.
Darecky
4 dni temu
Ja wszystko rozumiem z tymi żubrami, ale proszę mi powiedzieć dlaczego ile jest żubrów na Podlasiu, np. w puszczy Bialowieskiej. Garstka! Bo reszta spieszyła z lasu bo tam nie ma co jeść! Na moich polach grasuje stado około 30szt,może je trzeba odłowić?
Palolo
4 dni temu
Po II wojnie światowej w Polsce doliczono się 12 (!) żubrów. I z tej dwunastki pochodzą wszystkie żubry w Polsce. Pula genowa już dawno się wyczerpała i potrzeba nowych genów. szkoda że tak późno zaczęto tę wymianę. I szkoda, że w drugą stronę nie przyjechał jakiś jurny hiszpański samiec, żeby obsłużyć nasze samice...
Leszek10000
4 dni temu
Do boju żubry!!!
grot
5 dni temu
A przypadkiem czy może Król zaniemógł i trzeba mu zwierzę dostarczyć na miejsce!
wernyhora
5 dni temu
Kiedyś sprzedawaliśmy zające. Teraz u nas ich nie ma. Są we Francji.....
Trend
5 dni temu
Widać, że brykają czyli są zadowolone!
Cave
5 dni temu
"Każdy żubr podróżował osobno w specjalnie do tego przystosowanej drewnianej skrzyni, ale wiozła je jedna ciężarówka. Jak informuje SGGW, w ten sposób wozi się żubry po Europie już od ponad 150 lat." Skąd 150 lat temu mieli ciężarówki?
?????
5 dni temu
Zażubrzamy Europę, a Niemcy zabijają monitorowanego żubra, który przeszedł z Polski na niemiecką stronę. Jak to jest z tą Europą i tymi niemcami?
zgred malkont...
5 dni temu
Polki tez zmieniaja pule genowa w calej Europie i nie tylko. Jednak dotychczasowe wyniki sa kiepskie, bo nabyte geny to kosmopolityzm i lenistwo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić