Afganistan. Amrullah Saleh ogłosił się "pełnoprawnym prezydentem"

4

Amrullah Saleh, dotychczasowy wiceprezydent Afganistanu napisał na Twitterze, że został "tymczasowym, pełnoprawnym prezydentem". Dotychczas urzędujący Aszraf Ghani wyjechał z kraju w niedzielę, kiedy do stolicy kraju wkroczyli talibowie.

Afganistan. Amrullah Saleh ogłosił się "pełnoprawnym prezydentem"
Amrullah Saleh był wiceprezydentem Afganistanu (PAP/EPA)

O objęciu stanowiska głowy państwa Amrullah Saleh poinformował na Twitterze. Dotychczasowy wiceprezydent powołał się na konstytucję Afganistanu, która głosi, że w przypadku nieobecności, ucieczki, rezygnacji lub śmierci prezydenta jego obowiązki przejmuje wiceprezydent.

Obecnie przebywam w moim kraju i jestem prawowitym następcą prezydenta. Docieram do wszystkich liderów, aby uzyskać ich wsparcie i wypracować konsensus - ogłosił Saleh w mediach społecznościowych.

"Zdecydowany wróg islamistów"

Jak pisze AFP, Saleh jest byłym szefem afgańskiego wywiadu i "zdecydowanym wrogiem islamistów". W niedzielę, gdy talibowie otoczyli stolicę, Saleh napisał na Twitterze, że "nie zawiedzie milionów osób, które go słuchały" i "nigdy nie znajdzie się pod wspólnym dachem z talibami".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zapowiada wzmocnienie oporu wobec talibów

Jak przypomina agencja Reutera, w ubiegłym tygodniu podczas spotkania z prezydentem Ghanim wiceprezydent oznajmił, że jest dumny z afgańskich sił zbrojnych, a rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, by wzmocnić opór wobec talibów.

Szef afgańskiej rady ds. pojednania narodowego Abdullah Abdullah nazwał w niedzielę prezydenta Aszrafa Ghaniego "byłym prezydentem" i dodał, że to on jest winny wszystkiego, co dzieje się w kraju. W niedzielę Ghani w obliczu zajęcia Kabulu przez talibów opuścił Afganistan.

Prezydent opuścił kraj

Prezydent napisał wieczorem tego dnia na Facebooku, że opuścił kraj, aby uniknąć rozlewu krwi, nie poinformował jednak, dokąd wyjechał. Rosyjska agencja RIA Nowosti twierdzi, że Ghani odleciał z Kabulu do Tadżykistanu, skąd uda się do innego kraju.

Rzecznik talibów Suhail Szahin, zapytany we wtorek przez Sky News o to, kto będzie kierował rządem talibów w Afganistanie, powiedział, że zostaną przeprowadzone konsultacje, a rezultat spodziewany jest w ciągu dwóch do trzech dni.

Zobacz także: Talibowie przejęli Afganistan. "To wstyd dla nas wszystkich"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić