Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Zmiany w aptekach od 1 lipca. Te recepty mogą być zablokowane

27

Od 1 lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące recept w Polsce. Co za tym idzie, niektóre recepty wystawione przez lekarza według wcześniejszych wytycznych będą automatycznie odrzucane. Dla części pacjentów będzie to oznaczało niemożliwość wykupienia leków. Co konkretnie się zmieni? Co z receptami rocznymi?

Zmiany w aptekach od 1 lipca. Te recepty mogą być zablokowane
Od 1 lipca szykują się spore zmiany w aptekach (Flikr, Kojach - CC BY 2.0)

Od 1 lipca 2024 r. wejdą w życie zmiany dotyczące możliwości wystawiania tzw. recept rocznych. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie tego procesu zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Ponadto mają zwiększyć się kontrole nad liczbą przepisywanych leków. Co jeszcze się zmieni?

Zmiany, które wejdą to efekt wcześniejszych reform dotyczących wystawiania i realizacji recept rocznych. 1 marca 2024 r. zmienił się bowiem sposób, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku.

Jest to efekt nowej regulacji, która uniemożliwiła pacjentom wykupienie za jednym razem leku na cały rok. Farmaceuta może wydać lek pacjentowi na maksymalnie 120 dni. Kolejną partię ma prawo wydać dopiero po upływie 90 dni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Suplement diety a lek. Co warto wiedzieć przed ich użyciem

Zmiany w aptekach. O czym warto pamiętać?

Każda apteka zostały wyposażona w system teleinformatyczny P1, który pełni funkcję kalkulatora i odpowiednio wylicza przepisane leki na recepcie rocznej. Niestety może to utrudnić zakup leków pacjentom, których recepty zostały wypisane bez wprowadzenia do wspomnianego systemu.

Każdy gabinet lekarski wyposażony jest w odpowiednie oprogramowanie do wystawiania e-recept. Do 1 lipca musi ono zostać zmienione i dostosowane do nowego systemu współpracującego z aptekami.

Aktualnie znajdujemy się w fazie przejściowej, w której możliwe jest wystawianie przez lekarzy recept zarówno za pomocą nowego systemu, jak i według starej procedury.

Od 1 lipca 2024 r. oprogramowania gabinetowe lekarzy powinny być dostosowane do nowych wymagań, a personel medyczny przygotowany do dostosowania się do tych wymagań. Zatem już za kilka dni nie będzie możliwe wystawianie recept rocznych według starych schematów.

Problem z wykupieniem leków może pojawić się wtedy, gdy nasz lekarz nie dostosuje się do nowych wymagań do 1 lipca. Na wszelki wypadek warto więc zadbać o wykupienie przed tym czasem potrzebnych nam leków.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić