Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|
aktualizacja

Znoszenie obostrzeń. Co z noszeniem maseczek? Czy trzeba nosić maseczki?

6
Podziel się:

Polski rząd stopniowo znosi ograniczenia wprowadzone w związku z szalejącą pandemią koronawirusa. W związku z tym pojawiają się pytania, czy odwołany zostanie obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych.

Koronawirus. Czy trzeba nosić maseczki?
Koronawirus. Czy trzeba nosić maseczki? (Getty Images)

Póki co nie ma żadnych oficjalnych informacji, które mówiłyby o rezygnacji z noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wobec tego wciąż powinniśmy przestrzegać tego przepisu i zasłaniać nos oraz usta.

Przypomnijmy, że w niektórych okolicznościach nie trzeba nosić maseczek. Bez zakrywania twarzy mogą trenować sportowcy, a ponadto z odsłoniętym nosem i ustami możemy udać się do lasów czy parków narodowych.

W pozostałych miejscach nadal musimy zakrywać twarz. Ma to pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przypomnijmy, że obowiązek noszenia maseczek został wprowadzony w Polsce 16 kwietnia.

Zobacz także: Afera maseczkowa. "Cały sprzęt będzie poddawany testom"

Obowiązek zakrywania twarzy. Kto jest z niego wyłączony?

Ministerstwo Zdrowia podaje na swojej stronie internetowej, kto nie musi zasłaniać twarzy w przestrzeni publicznej:

  • dzieci do 4 lat,
  • osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
  • osoby poruszające się samochodem - jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
  • osoby poruszające się samochodem - jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
  • pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
  • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
  • duchowni sprawujący obrzędy religijne,
  • rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
  • żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Icotynato
2 lata temu
Ja z powodu choroby teoretycznie nie muszę nosić maseczki, ale w sklepie muszę. Wdychanie wydychanego powietrza może spowodować infekcję dróg oddechowych, a nawet grzybicę płuc,że o napadzie migotania przedsionków nie wspomnę.
huhgd
2 lata temu
a jeżeli ktoś wg ustawy nie musi nosić maseczki to czy w sklepie musi ją mieć . ochroniarze zasłaniają się polityką firmy a nie można znależć nigdzie przepisu tej firmy - Biedronka czy klient który wg ustawy nie musi mieć maseczki w sklepie ma ją zało0żyć. czyli przepisy sklepów ważniejsze są od rozporządzenia ministra?
Plujka
2 lata temu
Zasłanianie twarzy tak samo jak stanie w 2 metrowym odstępie. Właśnie stoję do budynku gdzie może wejść 1 osoba a na zewnątrz nie widać odstępu 2 metrowego. Technologia 5g już działa więc uspokójcie się z tym wirusem bo żadnego wirusa nie ma.!!!
Zdrowie
2 lata temu
Ja stosuje się do inf ministra Szumowskiego, on nie nosi maseczki, bo nie ma objawów covid 19. Ja też nie mam i nie noszę,poza tym minister sprowadził maseczki bez atestu i wydał na to nasze publiczne pieniądze dajac zarobić swoim znajomym. PiS potrzebuje głupszych od siebie żeby nimi rządzić ja jestem mądrzejsza. Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących.
Tszaskowski
2 lata temu
Wolę umrzeć na stojąco niż na kolanach przed pisem
Romek z k k
2 lata temu
Jestem wolnym czlowiekiem i nie z plebsu pisowskiego nie bedzie mi nikt kazal co moge robic a co nie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić