Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Zobaczył to na swojej posesji. Mężczyzna od razu wezwał służby

97
Podziel się:

Mieszkaniec Kalet w powiecie tarnogórskim zauważył na swojej posesji najniebezpieczniejszą żmiję w Polsce. Mężczyzna od razu wezwał służby.

Zobaczył to na swojej posesji. Mężczyzna od razu wezwał służby
Żmija zygzakowata. (RDLP w Białymstoku)

W miniony wtorek 23 sierpnia przy ulicy 1 Maja w Kaletach w województwie śląskim, w powiecie tarnogórskim jeden z mieszkańców zauważył na posesji żmiję zygzakowatą, która jest jadowitym wężem. Na miejscu interweniowali strażacy z kaletańskiej Ochotniczej Straży Pożarnej.

O godzinie 16:42 zostaliśmy zadysponowani na ul. 1 Maja w celu usunięcia żmii zygzakowatej z posesji – przekazali strażacy z OSP Kalety.

Żmija zygzakowata to jadowity gad z rodziny żmijowatych o charakterystycznym, zygzakowatym wzorze na grzbiecie. Żmija występująca w Polsce może posiadać różne ubarwienie: szare, czarne lub brązowe.

Charakterystyczny, ciągnący się przez całą jej długość znak w kształcie zygzaka, nazywany również wstęgą kainową, widać u dwóch pierwszych odmian, szczególnie u samców. Na głowie znajduje się czarna plama w kształcie litery "X". Strona brzuszna jest ciemna, zwykle brązowa, w okolicy ogona - żółta. Czerwona tęczówka i pionowa źrenica – te cechy pozwalają nam w 100 proc. odróżnić żmiję od innych węży krajowych.

Dorosłe samice żmii osiągają długość do ok. 80 cm. Ciało samców jest mniej masywne i krótsze o ok. 10 cm. Masa dorosłej żmii dochodzi do ok. 200 g.

Górną szczękę żmii możemy potraktować jako zredukowaną do minimum podstawę mocowania zębów jadowych, które potrafią się zawiasowo składać w kierunku gardła, a wyposażone są w kanaliki połączone z gruczołami jadowymi. W momencie ataku zęby te wysuwane są ze specjalnych fałdów bony śluzowej, a wbicie ich w ciało ofiary i jednoczesny ucisk podniebienia powoduje wstrzyknięcie porcji jadu z gruczołów.

Podobnie jak u innych węży, połączenie szczęki z żuchwą jest bardzo elastyczne i przesunięte w głąb pyska, co pozwala wężowi połknąć ofiarę dużo większą od jego głowy!

Warto zauważyć, że żmija jest zwierzęciem bardzo pożytecznym poprzez tępienie ogromnej liczby szkodników. Największym wrogiem tego gatunku jest jeż - podkreślają leśnicy.

Żmija zygzakowata poluje głównie na gryzonie, ale zjada też żaby, jaszczurki i pisklęta ptaków. Jest aktywna tylko w dzień. Przed człowiekiem ucieka, atakuje tylko w ostateczności. Chcąc go wystraszyć, głośno syczy.

Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(97)
Sandra
3 miesiące temu
Ukeaincy ja przynycili 3miliony ludzi i zwierząt i nasze z podatków 500 plus i nasza kasa i nasze pomoce z rządu bo nasz Andrzej duda nie ma potrzebujących Polaków trzeba dawać na ukraine
Koala82
3 miesiące temu
Super 200 g Ale gigant
Jack Sydney
3 miesiące temu
No Australia normalnie w Kaletach w powiecie tarnogórskim, niech Pan uważa tam na siebie, i zagląda do butów i do pościeli i na szafki kuchenne niech Pan uważa....
👹legion
3 miesiące temu
Wezwać straż teściowa na posesji!
XXX
3 miesiące temu
Ja jak widzę pisowca to od razu wzywam SM
Vip
3 miesiące temu
A po uja wzywał straż?niech sobie zwierzątko idzie swoją drogą.
Ech
3 miesiące temu
To nie miał kija jakiegoś czy chłop panienka.
Krzakol
3 miesiące temu
To najzwyklejszy Kreuzotter ale bajsnoć poradzi pieronym😱
warszawianka
3 miesiące temu
Czy wojska NATO też przybyły?
Paweł
3 miesiące temu
Jak szerszeń wleci do mieszkania to też trzeba wzywać straż
kkt
3 miesiące temu
to się od razu zabija i spokój
tmlk
3 miesiące temu
Jeszcze z 10 lat i Polacy będą wzywać służby na widok pszczoły ;)
Stop
3 miesiące temu
A ma jad taki jak teściowej ?
PiSowiec
3 miesiące temu
To wina Tuska
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić