o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

ZUS wypłacił ogromne pieniądze na dodatek solidarnościowy. To pokazuje skalę problemu

20
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o łącznej kwocie, która została do tej pory wypłacona w związku z dodatkiem solidarnościowym. Liczba złożonych wniosków ukazuje skalę problemu związanego z bezrobociem w Polsce.

ZUS wypłacił ogromne pieniądze na dodatek solidarnościowy. To pokazuje skalę problemu
Ile pieniędzy wypłacił ZUS na dodatek solidarnościowy? (Getty Images, LightRocket)
bEstgdcl

W niedzielę 21 czerwca weszła w życie ustawa zawierająca w sobie między innymi wzmiankę o dodatku solidarnościowym. Jest on pakietem socjalnym dysponowanym w stronę osób, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się w związku z epidemią koronawirusa. Tym razem dotyczy to wypłaty kwoty 1400 złotych przez maksymalnie trzy miesiące dla pracowników, którzy stracili pracę po 15 marca 2020 roku.

Ile pieniędzy do tej pory wypłacił ZUS? Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska podała konkretną kwotę przeznaczoną na wypłatę świadczeń, a wyniosła do tej pory ona aż 92,4 milionów złotych. Oznacza to, że rozpatrzono już 66 tysięcy wniosków od osób, które straciły pracę w związku z koronawirusem. Są jednak jeszcze te wnioski, które nie zostały rozpatrzone.

bEstgdcn
Dodatek solidarnościowy jest wypłacany w ekspresowym tempie. Staramy się realizować nasze hasło: dziś wniosek jutro wypłata świadczenia. Zrealizowaliśmy 87 procent wniosków - zaznacza prezes ZUS.

Dodatek solidarnościowy. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?

Aby skorzystać z dodatku solidarnościowego, należy spełnić kilka warunków. Przysługuje on w momencie, jeśli:

  • mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
  • podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
  • Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
  • nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).

Czytaj także: Miał ponad 70 żon. Jedna z nich opowiedziała o koszmarze

bEstgdct

Kiedy i w jaki sposób należy złożyć wniosek?

  • Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 r.
  • Aby otrzymać dodatek solidarnościowy musisz złożyć do ZUS wniosek na formularzu EDS.
  • Wniosek możesz przekazać wyłącznie elektronicznie przez portal Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstgdcO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
Marta K.
rok temu
Złożyłam wniosek i dostałam pieniądze. Niestety dostałam ich za mało za lipiec bo zrobiłam błąd we wniosku i zamiast wpisać ze dostałam 0zł wpisałam konkretną kwotę za kuroniówke (ale zabrali na rzecz dodatku solidarnościowego). Wysłałam jeszcze raz wniosek dobrze wypełniony bo korekty nie mogłam zrobić. Do tej pory cisza. Wiecie co powinnam teraz zrobić?
marzenxx
rok temu
Złożyłam wniosek 22 czerwca o 5 rano :) i do dziś zero kasy, a wymianę korespondencji rozpoczęłam 29 czerwca. 22 lipca otrzymałam odpowiedź, że mój były pracodawca nie wyrejestrował mnie z ubezpieczenia w dniu złożenia wniosku, gdzie zakończenie stosunku pracy nastąpiło 4 czerwca, i na dzień złożenia wniosku nie spełniłam warunków. Co robić?
Polak
rok temu
A więc żeby rozwiać wszystkie wątpliwości dziś otrzymałem informację w ZUS że wypłaty za lipiec i sierpień miały być wypłacane w danym miesiącu jednak prawdopodobnie weszła zmiana a co do wypłat dla konkretnej osoby to decyduje system bez ingerencji człowieka i pracownik ZUS nie ma możliwości ingerencji :)
bEstgdcP
Ravenau
rok temu
Ja dostałem w czerwcu pieniądze na konto w ciągu 3 dni z ZUS Opole, a decyzję dopiero dwa dni później. Tyle, że nie ma żadnej informacji którego wypłacą w lipcu i sierpniu. Na razie echo...spieszyli się przed I turą, a teraz to już nie.
Jul
rok temu
Ja skladalam wniosek 2.07 i zero informacji zwrotnej do dzis zero pieniedzy. W miedzyczasie odwiedzilam wspaniala placowke zus w poznaniu gdzie najpierw powiedziano mi ze cos z platnikiem jest nie tak bo podalam jego nazwisko we wniosku nastepnie pani pracujaca w zus poradzila,mi zrobic korekte ale ze wniosek musi byc poprzez konto wyslane a tam system nie,pozwalal zrobic korekty wydrukowala wniosek zeby to zrobic na papierze.cala sytuacja zakonczyla sie w efekcie u kierownika ltory stwierdzil ze nie musze robic tej korektyponiewaz jest podany Nip firmy. Nie przeszkoleni ludzie strata czasu a pieniedzy nadal brak. "Swietnie rozwiazanie problemu braku pracy".
Giko
rok temu
Bije chyba rekordy wniosek Złożony 22.06 i dalej nic nie wiadomo. Prubuje skontaktować się z ZUS zero odzewu, urząd pracy sam się że mną kontaktował bo nie wiedzą co robić. Ogólnie porazka, myślę że to wina miejscowych placówek bo dużo ludzi dostało na czas
Mia
rok temu
Wniosek złożony 21.06 i decyzja w dniu 09.07, wpłata na konto 10.07
Siwka
rok temu
Ja zlozylam wniosek i na czwarty dzień miałam juz przelew
Monika
rok temu
Niezbyt zgodne z prawdą informacje, bo wniosek złożony w dniu 22 czerwca, zero informacji od ZUSu oraz przelewu również brak. Jakaś ściema. Moim zdaniem mogą też czekać z wypłatą aby skrócić okres zasiłkowy- solidarnościowy plus bezrobocie 9 miesięcy, a tak dostanie ktoś w jednym miesiącu bezrobocie i wyrównanie dodatku i już otrzyma świadczenia o jeden miesiąc krócej.
Obserwator
rok temu
A pracownicy transgraniczni biedują nie mają za co żyć, kradną z działek bo nasze kochane Państwo nie dało im ani solidarnościowego ani nikt nie doczekał się nawet zwykłego dodatku w mnie w mieście bo kochany ZUS nie może się dogadać z urzędem w Czechach dziękujemy Polsko
jowie
rok temu
wniosek złozony w pierwszym możliwym terminie tj. 21 czerwca i do dziś nic. ZUS twierdzi że wszystko we wniosku jest ok i ściska plecami bo nic nie mogą. PUP zawiesił zasiłek a z "Dudowego" zero. Dwa dni temu napisałem podanie do Tarczy o natychmiastowe wyjaśnienie sprawy i dalej nic.
SmutnyPan
rok temu
Czekam 9dzień i nadal czekam, dzowniłem nikt nic nie wie trzeba czekać...
Toronto
rok temu
Wniosek złożony 23 czerwca, do dziś ani decyzji, ani pieniędzy. To jest kpina
bEstgdcH
Adam
rok temu
Wszędzie szukam informacji, na temat konkretnego dnia wypłaty dodatku solidarnościowego w lipcu i sierpniu 2020. Mam prawo do zasiłku dla bezrobotnych, oczywiście poinformowałem UP. Zasiłek został zawieszony, wg terminarza wypłat urzędu pracy pieniądze z zasiłku miały być 10 lipca na kontach. A w przypadku dodatku solidarnościowego nie wiadomo. To jakaś kpina.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić