Choć wielu podoba się to imię, Rada Języka Polskiego go nie akceptuje. Powód zaskakuje

64

Dużej liczbie rodziców podoba się to imię i marzą, by nazwać tak córkę. Mimo to ani Urząd Stanu Cywilnego, ani Rada Języka Polskiego nie wyrażą na to zgody. Powód jest banalny i przez wielu uważany za absurdalny.

Choć wielu podoba się to imię, Rada Języka Polskiego go nie akceptuje. Powód zaskakuje
Tego imienia nie nadasz córce. Rada Języka Polskiego go nie uznaje (unsplash, Patrick Fore)

Jamala, Dżasmina, Bibianna, Radochna to tylko niektóre najrzadsze imiona dla dziewczynek w Polsce. Brzmią egzotycznie i oryginalnie, ale instytucje takie jak Rada Języka Polskiego czy Urząd Stanu Cywilnego nie miały nic przeciwko, by je potwierdzić i wpisać do dokumentów. Inny los spotkał Basię.

Tego imienia nie nadasz swojemu dziecku. Urząd Stanu Cywilnego go nie przyjmie

Jak wygląda nadawanie imion w Polsce? Rodzice muszą liczyć się z tym, że Urząd Stanu Cywilnego może odmówić im nadania imienia, które nie spełnia zasad. Może się to zdarzyć, kiedy imię jest śmieszne, nieprzyzwoite, w zdrobniałej formie albo takie, które nie pozwala odróżnić płci dziecka. Niezadowoleni z decyzji rodzice mogą zwrócić się o opinię do Rady Języka Polskiego, jednak to Urząd ma ostateczne zdanie.

Pewni rodzice skorzystali z takiej możliwości i zgłosili się do Rady Języka Polskiego, gdy Urząd Stanu Cywilnego odmówił im nadania dziecku imię Basia. Powód był prozaiczny - Basia jest zdrobnieniem od imienia Barbara. Nie może więc funkcjonować jako osobne imię. Podobnie jest np. z imieniem Majka. Jest to zdrobnienie od imienia Maja, tak więc nie może widnieć na dokumentach.

Rada Języka Polskiego podtrzymała decyzję urzędników. Rodzice, wybierając imię dla swojego dziecka, złamali jedno z obowiązujących zasadach, czyli wybrali imię w zdrobniałej formie. Poradzono więc trzymać się kluczowych wytycznych przy wyborze imienia dla córki.

Pochodzenie imienia Barbara

Basia, Basieńka, Barburka, Barbarelka - to tylko niektóre zdrobnienia imienia Barbara. Osoby tak nazwane z pewnością słyszą częściej zdrobnienia niż pełnobrzmiącą formę swojego imienia. Nie zmienia to jednak faktu, że w dokumentach musi być ostatecznie "Barbara".

Barbara jest to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Łaciński odpowiednik w rodzaju żeńskim brzmi: barbara, czyli barbarzynka, cudzoziemka. W Polskich kronikach imię Barbara pojawiło się w XIV wieku. Ma więc długą tradycję na naszych ziemiach. Tylko w 2021 roku imię Barbara zyskało 1166 dziewczynek.

Zobacz także: Wybrała bardzo nietypowe imię dla dziecka
Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić