aktualizacja 

Dermatolog ostrzega. Też używasz jej w wannie lub pod prysznicem?

4

Relaksująca kąpiel, szybki prysznic - ile sytuacji i ludzi, tyle sposobów na mycie się. Jednak bez względu na to, czy wskakujemy pod prysznic czy do wanny - często korzystamy z gąbki. A to może mieć zgubny wpływ na nasze zdrowie - ostrzega dr Charles Puza, dermatolog.

Dermatolog ostrzega. Też używasz jej w wannie lub pod prysznicem?
Dermatolog tłumaczy, dlaczego warto zrezygnować z gąbek (Pixabay, TikTok)

Gąbka kąpielowa ma wiele zastosowań. Pomaga nam lepiej rozprowadzić żel pod prysznic i inne kosmetyki do kąpieli, a dodatkowo pobudza nasze krążenie delikatnym masażem, dzięki czemu nasza skóra jest gładsza i bardziej sprężysta. W teorii.

W praktyce może to być szkodliwe dla naszego zdrowia. Na TikToku wyjaśnia to dr Charles Puza, amerykański dermatolog, absolwent Harvardu. Na swoim kanale na co dzień dzieli się różnorodnymi trickami na temat pielęgnacji skóry, poleca sprawdzone kosmetyki i obala szkodliwe mity. Jednym z nich jest mycie się z użyciem gąbek lub innego rodzaju myjek.

Mycie gąbką? To niehigieniczne!

Jak podkreśla dermatolog - gąbka i inne popularne myjki to idealny "worek bakterii". Poprzez jej przechowywanie w pobliżu prysznica czy też wanny stwarzamy idealne środowisko do namnażania drobnoustrojów. Efekt? Podrażnienia skóry, alergie a w przypadku otwartej rany na ciele - nawet infekcje!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spektakularna metamorfoza 100-letniego domu. Razem z działką kosztował 180 tys. zł

Własne ręce to najlepsze rozwiązanie

Okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze i najbardziej higieniczne. Jednak dla obserwatorów konta dra Charlsa na TikToku ta informacja była zaskakująca.

Używam gąbek, żeby oszczędzać na mydle - napisał jeden z internautów.
Dlatego każdego dnia powinno się wymieniać myjkę i naprzemiennie myć je w gorącej wodzie - zauważyła Jodi Francis.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok
Chcemy używać wszystkiego, tylko nie naszych rąk - sarkastycznie skwitowała Mary.
Ale ręce nie wytwarzają baniek mydlanych... - zasmucił się kolejny internauta.

Cóż z tym argumentem nie sposób się nie zgodzić.

Jednak fakt, że jakiekolwiek przedmioty przechowywane w pobliżu wilgotnego środowiska łazienki, mogą być środowiskiem bakterii, nie powinien nikogo dziwić. Z tego samego powodu rodzice w Internecie ostrzegają innych rodziców, aby uważali na zabawki do kąpieli swoich dzieci, które również mogą być środowiskiem bakterii.

Z tego samego też powodu powinniśmy na bieżąco wietrzyć i wymieniać używane przez nas do wycierania po kąpieli ręczniki.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić