Aleksandra Lewandowska
Aleksandra Lewandowska| 

Do czego służy mała kieszonka w jeansach? Prawie nikt tego nie wie

584

Od zawsze wzbudza wiele wątpliwości, choć wszyscy doskonale wiedzą, że jest wszyta w każde jeansy. Pytacie "po co"? Małą kieszonkę stworzono już wiele lat temu i jest ona pozostałością po dawnym zastosowaniu.

Do czego służy mała kieszonka w jeansach? Prawie nikt tego nie wie
Do czego służy mała kieszonka w jeansach? (Getty Images, Chayapon Bootboonneam)

Prekursorzy jeansów chowali do niej zegarki, a w efekcie została ona z nami aż do teraz. Kiedyś miała bardzo ważne przeznaczenie, ale dziś zegarki nosimy na nadgarstkach, a nawet i nie, bo wielu z nas korzysta już wyłącznie z telefonów. Wiele lat temu drobne tarcze noszono jednak tylko na łańcuszku i wkładano właśnie do tej, małej kieszonki. Teraz dodatkowej kieszeni w zasadzie nie potrzebujemy, ale jest ona pozostałością po prekursorach jeansów, którzy nie wyobrażali sobie bez niej życia, a tym bardziej - spodni.

Historia małej kieszonki w jeansach

Wszystko zaczęło się od młodego biznesmena Levi'ego Straussa. Jego nazwisko z pewnością kojarzycie doskonale, bo dziś słynne jeansy (i nie tylko) marki Levi's są noszone przez miliony osób na całym świecie. To właśnie on stworzył pierwsze spodnie z jeansu, kiedy mężczyźni w XIX wieku potrzebowali wytrzymałego i odpornego na przetarcie ubrania. Strauss wyemigrował do Nowego Jorku z Niemiec i tam założył swoją pierwszą fabrykę. Na początku jeansy, które zaprojektował razem ze wspólnikiem Jacobem Davisem w 1987 roku, miały dwie kieszenie z przodu i jedną z tyłu. Później dodano także drugą, tylną kieszeń i małą, znajdującą się we wnętrzu jednej z przednich kieszeni, która służyła do przechowywania zegarka. W efekcie została z nami do teraz.

Popularność jeansów

Dziś bez jeansów nie wyobrażamy sobie życia. Każdy z nas, niezależnie od płci, ma przynajmniej jedną ich parę w szafie. Popularność przyniosły im w szczególności filmy-westerny, w których słynni kowboje występowali właśnie w nich. Pierwotnie były przeznaczone jednak jedynie dla mężczyzn - do lat 30. XX wieku, kiedy rozpoczęto produkcję także krojów damskich. Potem stały się natomiast symbolem buntu. Zaczęły być uwielbiane przez członków amerykańskich gangów czy ruch hippisowski. Mimo tego, że ich kształty i długości zmieniano wiele razy, mała kieszonka pozostała nienaruszona.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Zobacz także: Jak dbać o jeansy?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić