Jak urządzić wiosenny ogród?

5

Jak urządzić wiosenny ogród, by nie wydać majątku i wykorzystać posiadane materiały? Okazuje się, że są na to sposoby. Warto z nich skorzystać, ponieważ zielona i zadbana działka z pięknym ogrodem to marzenie niemal wszystkich posiadaczy domu.

Jak urządzić wiosenny ogród?
Urządzanie wiosennego ogrodu to duża przyjemność (Pixabay, Jill Wellington)

Zielony ogród

Zielony ogród to marzenie niemal każdego posiadacza domu. Niestety, na piękny, zielony ogród z bogatą roślinną i równą, gęstą trawą trzeba sporo poczekać – szczególnie kupując nowy dom. Inaczej sytuacja ma się, gdy mieszkamy w domu, który już doczekał się roślinności i ogród trzeba tylko zmodyfikować i urozmaicić. 

Do zaprojektowania ogrodu można zatrudnić firmę, która zajmuje się projektowaniem ogrodów – są to specjaliści, którzy mają doświadczenie w tworzeniu idealnego ogrodu. Trzeba się jednak liczyć ze sporym wydatkiem za taką usługę, dlatego coraz więcej osób decyduje się na dokonanie metamorfozy swojego ogrodu we własnym zakresie. Jak zaprojektować ogród, nie wydając przy tym majątku?

Pomysł na ogród

Pomysł na ogród to podstawa każdego ogrodu. Tak naprawdę od tego powinniśmy zaczynać myślenie o naszym ogrodzie. Inspiracji można szukać w rozmaitych aranżacjach oglądanych na żywo, ale nie tylko. Poza realną przestrzenią wiele ciekawych pomysłów znajduje się w Internecie. W sieci są strony poświęcone ogrodnictwu, są także galerie z pomysłami. Poza tym wiele ciekawych rozwiązań można podejrzeć na Instagramie, Facebooku czy Pintereście. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Alternatywa dla Ustki czy Łeby. Mierzeja Wiślana nas zachwyciła

Jak zaprojektować ogród?

Mając już pomysł na to, jak ma wyglądać nasz ogród, dobrze jest pomyśleć o zdobyciu potrzebnych materiałów. Nie wszystko trzeba kupować, jeśli o projekcie ogrodu pomyślimy w odpowiednim momencie.

Oszczędności możemy poszukać już na samym początku, gdy porządkujemy teren po budowie. Nie musimy ponosić kosztów związanych z wywozem gruzu czy gliny, ale wykorzystać to do uformowania wzniesienia. Usypanie delikatnego wzniesienia od strony tarasu jest w stanie doskonale zastąpić schody. Można także nie pozbywać się piasku, starych cegieł czy betonowych płyt i skorzystać z nich do zrobienia nawierzchni. Podobnie głazy, czy kamienie będą idealne do stworzenia skalniaków.

Jak urządzić ogród?

Bardzo często utwardzone nawierzchnie są dużym kosztem w domowych ogrodach – szczególnie, jeśli są kamienne - z granitu bądź też piaskowca. Również w tym przypadku znacząco można obniżyć ten koszt i zbudować je ze żwiru i gliny, a także używając drewnianych kołków czy płyt z betonu. Podjazd do garażu bardzo tanio można wykonać z ażurowej betonowej kostki. Fragment nawierzchni można urozmaicić, zasypując wybrane części np. korą. 

Jak zagospodarować ogród – meble

Meble ogrodowe to oczywiście jeden z niezbędnych elementów każdego ogrodu. Można kupić piękne meble w sklepie, albo zrobić je samemu. Jeszcze korzystniej wyjdziemy na tym, wykonując meble np. ze ściętych pni lub grubszych konarów. Jako ogrodowe stoliki, a nawet siedziska, od kilku lat doskonale sprawdzają się drewniane palety.

Jak zaplanować ogród?

Większość z nas marzy również o altanie w ogrodzie, z której jednak często rezygnujemy lub odkładamy jej budowę na tzw. "lepsze czasy". Faktycznie zamówienie gotowej altany jest dość kosztowne, ale sporo można zaoszczędzić wykonując ją samodzielnie w oparciu o własny projekt. Jeśli jednak nie możemy wykonać jej własnym sumptem, to zdecydowanie tańsze będą też konstrukcje z gotowych elementów, niż te wykonywane na zamówienie.

Jak zaaranżować ogród?

Podobnie sytuacja wygląda w temacie oczka wodnego. Można zamówić wykonanie oczka od początku do końca przez odpowiednie firmy, albo spróbować je zrobić samodzielnie. Zdecydowanie tańszą opcją będzie wykorzystanie folii do uszczelnienia oczka. Można też urządzić je w wyprasce z laminatu, dostępnej w sklepie ogrodniczym. 

Nowoczesny ogród koniecznie z oświetleniem

A co ze światłem w ogrodzie? Przeprowadzenie na terenie ogródka instalacji elektrycznej jest sporym wydatkiem. Chcąc również w tym przypadku zaoszczędzić sporą sumę, polecamy wybranie lampy solarnej. Co prawda lampy solarne świecą znacznie słabiej od tych tradycyjnych, ale ogromny plusem jest to, że nie zużywają energii.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić