Jeden z najczęściej fałszowanych produktów. Tak rozpoznasz prawdziwy miód

16

Miód od wieków znany jest nie tylko ze swojego dobrego smaku, ale i wielu właściwości zdrowotnych. Nie bez powodu bywa on określany "płynnym złotem". Niestety nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że miód bywa fałszowany, a tym samym spożywanie takiego miodu nie przyniesie żadnych korzyści dla naszego zdrowia.

Jeden z najczęściej fałszowanych produktów. Tak rozpoznasz prawdziwy miód
Miód znajduje się na 3. miejscu najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie (Pixabay)

Jak rozpoznać prawdziwy miód? 

Miód cieszy się ogromną popularnością, w szczególności w sezonie jesienno-zimowym, kiedy chętnie dodajemy go do herbaty. Z tego właśnie powodu miód bywa bardzo często fałszowany. Jak się okazuje, miód znajduje się na 3. miejscu najczęściej fałszowanych produktów spożywczych na świecie. 

Za litr prawdziwego miodu najczęściej zapłacimy w granicach od 50 do 100 zł. Właśnie dlatego pierwszym sygnałem, który powinien dać nam do myślenia, jet niska i jednocześnie kusząca cena miodu. 

Czytaj etykietę na opakowaniu miodu

Kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę, jest etykieta miodu. Jeżeli na etykiecie znajdziemy napis "mieszanka miodów z UE i niepochodzących z UE" oznacza to, że polski miód, który musi spełniać standardy znajdujące się w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, został zmieszany z produktami pochodzącymi m.in. z Chin lub innych krajów azjatyckich, w których nie są przestrzegane aż tak restrykcyjne zalecenia, jak w Polsce.

Wobec tego może zdarzyć się, że miody spoza UE będą zawierać środki bakteriobójcze, antybiotyki, a nawet ołów. Z tego powodu kupując miód, wato unikać "miodowej mieszanki". 

Kupuj miód skrystalizowany

Jeżeli chcesz kupić miód w okresie jesienno-zimowym, najlepiej będzie, gdy postawisz na miód skrystalizowany. Wówczas warto wiedzieć, że krystalizacja miodu to zupełnie normalny proces. Jeżeli miód ma postać stałą, wtedy możemy mieć pewność, że jest on prawdziwy. Dekrystalizację natomiast możesz szybko przeprowadzić w domu. Wystarczy włożyć słoik miodu do ciepłej wody i poczekać, aż się rozpuści. 

Zwróć uwagę na strukturę miodu

Przed zakupem miodu warto również przyjrzeć się jego strukturze. Jeżeli widzisz w słoiku część płynną i skrystalizowaną, może okazać się, że miód był już wcześniej podgrzewany. Prawdziwy miód bowiem stężeje jednocześnie w całym pojemniku, dlatego miodu, w którym wyraźnie widoczne są dwie warstwy substancji, nie kupuj. 

Jak rozpoznać prawdziwy miód po zakupie?

Istnieją jeszcze dwa sposoby na rozpoznanie prawdziwego miodu, niemniej jednak w tym przypadku, musimy przeprowadzić je już po otwarciu słoika z miodem. Pierwszym z nich jest tzw. test łyżeczki. Wystarczy nabrać łyżeczkę miodu i obserwować, jak produkt przelewa się do słoika. Jeśli miód spływa do słoika bardzo szybko, a na jego powierzchni nie tworzy się "górka", wtedy możemy podejrzewać, że do miodu dodano słodki syrop lub wodę. 

Kolejnym sposobem na sprawdzenie jakości kupionego przez nas miodu jest rozpuszczenie go w szklance letniej wody. Naturalny miód osiądzie na dnie i będzie stopniowo oraz powoli rozpuszczać się w wodzie. Z kolei fałszywy miód natychmiastowo rozpuści się w szklance pełnej letniej wody.

Zobacz także: Cała prawda o miodzie. Jego nadmiar może być szkodliwy
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić