Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Podczas upału nie zostawiaj butelki z wodą wewnątrz auta. Dlaczego?

30

W upalne dni temperatura wewnątrz zamkniętego samochodu może sięgać nawet 70 stopni Celsjusza. Liczne kampanie społeczne przypominają, aby nie zostawiać wtedy w aucie dzieci czy zwierząt. Jednak nie tylko im wysokie temperatury mogą zaszkodzić.

Podczas upału nie zostawiaj butelki z wodą wewnątrz auta. Dlaczego?
Wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na niektóre przedmioty (123RF)

Zamknięty samochód pozostawiony na słońcu to istna śmiercionośna pułapka. Gdy temperatura na zewnątrz sięga 30 stopni, w aucie może być drugie tyle. Od lat w tym okresie przypomina się społeczeństwo, jak ważne jest, aby nie zostawiać w zamkniętym aucie dzieci i zwierząt.

Chociaż może się nam wydawać, że przez kilkanaście minut naszej nieobecności nic złego się im nie stanie, to naprawdę może dojść do tragedii. W związku z tym namawia się, aby wybić szybę w aucie na widok zamkniętego psa czy dziecka. Czyn nie powinien spotkać się z karą, ponieważ był uzasadniony stanem wyższej konieczności.

W nagrzanym samochodzie nie wolno zostawiać również niektórych przedmiotów. Dezodoranty czy preparaty do pielęgnacji samochodów w sprayu mogą wybuchnąć pod wpływem wysokiej temperatury.

Pod wpływem gorąca może dojść do tragedii nawet z powodu zwykłej, plastikowej butelki. Kierowca Dioni Amuchastegui opublikował w sieci wideo, na którym widać, co stało się z butelką zawierającą wodę mineralną. Wysoka temperatura sprawiła, że plastikowe opakowanie skupiło na sobie promienie słoneczne i butelka zaczęła się palić.

Takie zagrożenie stwarzają zwłaszcza jasne butelki. Ciemne aż tak bardzo nie przyciągają promieni słońca.

Zobacz także: Safety Check: Water Bottle in a Hot Car

Pozostawienie sprzętów takich jak telefony, ładowarki czy laptopy, również nie jest dobrym pomysłem. Gdy zostaną zbyt mocno nagrzane, mogą odmówić później współpracy. Pamiętaj, aby w takich sytuacjach, przed ponownym włączeniem, poczekać aż sprzęt wychłodzi się do temperatury pokojowej.

Latem w samochodzie nie powinniśmy również trzymać leków i kosmetyków. Wysoka temperatura może mieć niepożądany wpływ na ich działanie. W takim miejscu popsuć się może również żywność, zwłaszcza nabiał, mięso czy jajka.

Na liście przedmiotów, których nie powinniśmy zostawiać w nagrzanym aucie, są również mokre ręczniki czy ubrania, które chcemy schować po dniu spędzonym na plaży. Wilgotne materiały w połączeniu z wysoką temperaturą to idealne siedlisko dla grzybów i bakterii.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.

Zobacz także: Szczepić się podczas upałów, czy nie? Ekspertka odpowiada
Autor: KSA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 04.12.2024 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Tragiczny los dzieci w trakcie wojny. Ukraina apeluje o pomoc
Tragedia na Wyspach Kanaryjskich. Turystka przejechana przez quada podczas opalania
Niemcy wyślą żołnierzy do Ukrainy? Scholz stanowczo odpowiada
Wymusili na Ukraince zmianę stroju. Trudno uwierzyć, co reklamowała
Sąd zdecydował o przyszłości Breivika. Nie zostanie warunkowo zwolniony
Aktywistka Ostatniego Pokolenia w ogniu krytyki. "Wszyscy jesteśmy ludźmi"
Jest decyzja sądu ws. współpracownika "Buddy"
"Będę tutaj do końca". Polak dostarcza samochody na front w Ukrainie
Nie każdy zwrócił na niego uwagę. Niezwykły kask kierowcy Formuły 1
Chcą położyć kres otyłości. Wystarczy dmuchnąć balonik
Napis na tęczowej opasce wywołał poruszenie. Ojciec piłkarza zabrał głos
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić