aktualizacja 

Przeszczep twarzy zajął 30 godzin. Tak wygląda dziś

72

Katie Stubblefield w wieku 18 lat próbowała odebrać sobie życie. Decyzję podjęła zaraz po tym, jak dowiedziała się, że jej ówczesny chłopak zdradził ją z inną dziewczyną. Zdruzgotana nastolatka sięgnęła po broń i wymierzyła sobie strzał prosto w twarz. Katie przeżyła, ale konieczny był przeszczep.

Przeszczep twarzy zajął 30 godzin. Tak wygląda dziś
Tak Katie wyglądała przed wypadkiem (Screen YouTube, BBC News YouTube)

Katie Stubblefield to wyjątkowo wrażliwa dziewczyna. W liceum, po tym jak odkryła, że chłopak dopuszcza się zdrady, podjęła dramatyczną decyzję. Kiedy zdała sobie sprawę, że jej pierwszy poważny związek rozpadł się, nie mogła znieść wszechogarniającego bólu do tego stopnia, że postanowiła popełnić samobójstwo. Została odratowana, choć była już na granicy życia i śmierci.

Chciała strzałem odebrać sobie życie. Nacisnęła spust i doszło do niewyobrażalnej tragedii

Katie znalazła broń w domu swojego starszego brata. Działając pod wpływem emocji, oddała strzał w kierunku swojej głowy. Nie odebrała sobie życia, ale kula poraniła jej twarz: rozerwała oczy, zniszczyła kości policzkowe i nos oraz usta. Została też odsłonięta część mózgu.

Nigdy nie będzie jadła, nigdy nie będzie pić, nigdy się nie wykąpie, nigdy nie porozmawia, będzie warzywem - miał powiedzieć ojciec Katie w rozmowie z BBC News, po tym jak 18-latka trafiła do szpitala.

Katie przebywała na oddziale tygodniami. Cały czas nie było wiadomo, jak będzie wyglądać jej przyszłość. Zespół lekarzy, pod których opieką była nastolatka, nie miał zamiaru się poddać. Opracował specjalny plan przeszczepu twarzy, aby dać młodej dziewczynie drugą szansę na nowe życie.

Miałam mgliste wspomnienie tego, co zrobiłam, pomyślałam: jak mogłam to sobie zrobić, ale co ważniejsze: jak mogłam to zrobić mojej rodzinie? - miała powiedzieć Katie dla BBC News.

Kiedy 18-latce został przedstawiony plan działania, wiedziała, że jest to jej szansa, aby zacząć wszystko od nowa. Później Katie podkreślała, że była to trudna decyzja - musiała bowiem czekać, aż ktoś umrze, aby mogło dojść do przeszczepu. Zgodziła się jednak na podjęcie tej próby.

Minęły trzy lata. Katie przeszła 22 operacje

Trzy lata po próbie samobójczej, czyli w 2017 roku, nadszedł wyczekiwany przez Katie moment. Przez 30 godzin jedenastu chirurgów pracowało nad tym, aby przenieść twarz Adrei Schneider na Katie Stubblefield. Adrea przedawkowała narkotyki i nie udało się jej uratować. Babcia kobiety zgodziła się na przeszczep jej twarzy, aby dać Katie szansę na normalne życie.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Katie do końca życia będzie przyjmować silne leki immunosupresyjne. Ciągle jest też pod stałą opieką lekarzy - jej przypadek jest nadzwyczaj wyjątkowy. Transplantologia wciąż należy do eksperymentalnych dziedzin chirurgii.

Zobacz także: Coping with our daughter's new face - BBC News

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Zobacz także: Zdrowie psychiczne dzieci. Jakie są zwiastuny, że dzieje się coś złego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Autor: ZS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić