Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Diabeł nie zna się na żartach. Rozmowa z egzorcystą

75
Podziel się:

Białka oczu stają się bardziej widoczne, są drgawki, konwulsje, piana wydobywa się z ust. To, co może się wydawać atakiem epilepsji, dla egzorcysty Macieja Opalińskiego HCCI to znak, że diabeł walczy ostatkiem sił. Nie każde opętanie jest jednak tak wybuchowe, bo diabeł lubi dwie rzeczy: "gdy się o nim mówi dużo, albo wcale".

Diabeł nie zna się na żartach. Rozmowa z egzorcystą
Odprawianie egzorcyzmu w Bogocie (Kolumbia), 2013 r. (Getty Images)

Dzięki uprzejmości wyd. Harde publikujemy fragment książki Janusza Szostaka "Widziadła świadectwa z zaświatów", która ukaże się 25 lutego.

DIABEŁ NIE ZNA SIĘ NA ŻARTACH

Rozmowa z egzorcystą, kapłanem Międzynarodowego Kościoła Celtyckiego (HCCI), ks. Maciejem Opalińskim

Jak doszło do tego, że zostałeś egzorcystą?

Jestem egzorcystą od ponad roku. Przyjmując święcenia kapłańskie, zostałem wyświęcony w rycie trydenckim. Podczas przyjmowania posług przed święceniami każdy adept do święceń przyjmuje posługę egzorcysty. Kapłan przyjmuje księgę egzorcyzmów do tego, żeby przygotować się do walki dobra ze złem. To jest pokazanie, że kapłan stoi na straży dobra.

Nie byłeś wcześniej świadom, że masz takie umiejętności?

Nie, nie byłem. Parę lat wcześniej, zanim zostałem księdzem, miałem możliwość uczestniczyć w egzorcyzmach jako osoba wspomagająca, modląca się nad osobami zniewolonymi. Gdyby ktoś mi zaproponował, żebym był egzorcystą, to być może bym się zawahał. Jednak w końcu zostałem egzorcystą, widać taka była wola Boża, bo po ludzku jest to nie do "ogarnięcia".
Trudno to wytłumaczyć, bo to Pan Bóg mnie prowadzi, to on wyznacza pewne sytuacje, wskazuje swoją drogę. Ja wierzę i ufam, że Pan Bóg swoimi drogami prowadzi mnie tak, żeby było dobrze. A z mojej strony jest jeszcze większe zaangażowanie, coraz głębsze relacje z Panem Bogiem w dziękczynieniu, że on tak walczy o człowieka. I na tym też, w dużym stopniu, wzrastała moja wiara.

Czy są jakieś podstawowe metody działania wobec osób zniewolonych, opętanych?

Zawsze nam podkreślano, że każdy kapłan ma moc uwalniania człowieka od zła poprzez podstawowe sakramenty, takie jak sakrament pokuty i pojednania. To jest ogromny egzorcyzm uwalniający człowieka ze zniewolenia. Patrząc z perspektywy zarówno egzorcysty, jak i księdza, wiem, jaką on ma ogromną moc. Diabeł nienawidzi księży i wszystkiego związanego z Kościołem, dla niego każdy kapłan jest zagrożeniem. A egzorcysta wyjątkowo.
Wiadomym jest, iż zło zawsze przegra, to jednak czasami znajduje jakieś elementy, których próbuje się "uczepić". Mimo to, patrząc na moje doświadczenie, wiem, że zawsze Pan Bóg wygrywa. Powiem ci, że gdy tylko zostałem księdzem, to zaczęli pojawiać się ludzie, którzy potrzebowali pomocy w uwolnieniu siebie czy też domu. Przypadek? Nie sądzę.

Pamiętasz swój pierwszy egzorcyzm?

Oczywiście, to było bardzo trudne doświadczenie. Gdyż stanąć twarzą w twarz z diabłem, to nie jest przyjemne. To była 25-letnia kobieta, która weszła w czarną magię. Dobrowolnie to zrobiła, a to są naczynia połączone.

Konkretnie, co takiego zrobiła?

Weszła w karty tarota.

Co jest w nich złego, przecież to tylko karty?

To podobnie jak z nożem. Można powiedzieć, że nóż też ma dwie natury. Zależy, do czego go użyjemy, czy do krojenia chleba, czy do zabijania. Tak też jest z kartami. Nie wiemy, z jaką energią ktoś tworzył daną talię, jak do niej podszedł. Jaką miał intencję, bo to jest właśnie ważne – intencja. To, z czym człowiek wchodzi i co zaczyna stosować w swoim życiu. W tym wszystkim ogromną rolę odgrywa wolna wola.

Jak ta kobieta reagowała na egzorcyzm?

Dostała objawów jakby epilepsji w czasie wchodzenia w trans. Zawsze to jest charakterystyczne i powtarzalne. Gdyż diabeł jest mimo wszystko taki systemowy, przewidywalny. Białka oczu stają się bardziej widoczne, są drgawki, konwulsje, piana wydobywa się z ust.
Warto jednak pamiętać, że diabeł tak łatwo się nie pokaże, nie każdy przypadek jest wybuchowy. Pierwsze objawy nie są takie oczywiste. On pokazuje się wówczas, gdy jest już faktycznie pokonany. Wtedy walczy ostatkiem sił. Gdy pojawia się piana, to oznacza, że przegrywa. To jest jego oznaka słabości. Czasami wydaje się już pokonany, ale walczy do ostatka.

Ten pierwszy pojedynek z diabłem wygrałeś?

To się zawsze wygrywa, gdyż w tym Pan Bóg działa swoją mocą. A Pan Bóg nigdy nie może przegrać. Ja nie działam w swoim imieniu, lecz w imieniu Boga. Ale nie zatrzymujmy się za długo przy diable, bo on lubi dwie rzeczy: gdy się o nim dużo mówi albo wcale. Uwielbia, gdy wokół niego robi się sensację. Dlatego ja bardzo mało o tym mówię. Staram się ograniczać do minimum. Niestety, dla wielu ludzi jest to sensacja i niekiedy niedobra fascynacja.

Diabeł stał się elementem popkultury, dla niektórych wprost idolem?

Tak, dzisiejsza młodzież potrafi fascynować się diabłem. Jest taki serial Lucyfer. W tym filmie szatan jest przedstawiony jako piękny, wysportowany mężczyzna. Wprost chodzący ideał. Dziewczyny są nim zafascynowane: o jaki piękny, jaki wyjątkowy. On tak chce być widziany i wchodzi do młodych serc w ten sposób.
Podam jeszcze jeden przykład z Lubelszczyzny. Dotyczy Halloween, które jest kultem śmierci. W niewielkiej miejscowości jedna z nauczycielek zrobiła dla dzieci zabawę z okazji Halloween i chciała, aby przy okazji w ramach "wejściówki" uczniowie podpisali cyrografy z diabłem. Małe dzieci miały podpisać umowy z diabłem! Tu nie ma miejsca na żarty. Na szczęście rodzice w porę to zobaczyli. Głupotę nauczycielki te dzieci mogłyby przypłacić w tragiczny sposób.

Ale dla wielu osób to tylko zabawa, rozrywka...

Tak jest jedynie z pozoru. Trzeba pamiętać, że diabeł nie zna się na żartach. To jest ważne! Ludzie robią różne rzeczy dla żartów. Często coś wydaje im się zabawne, na przykład wywołują duchy, bo może się coś wydarzy, bo to jest śmiesznie. Nigdy jednak nie wiemy, jakie energie za tym stoją. Na przykład bardzo popularna tabliczka widga (ouija), używana zwykle do kontaktów z duchami, jest bardzo niebezpieczna. Jednak bez problemu można ją kupić za grosze na stronach internetowych.
Zło w jakimś sensie jest komercyjne. Ale z drugiej strony diabeł jest tak subtelny, że bardzo szybko potrafi przenieść się do ludzkiego stanu umysłu. Pójście w okultyzm czy spirytyzm dla zabawy z reguły kończy się wielką tragedią. Często też ludzie złorzeczą innym: "a niech cię szlag trafi!" Lub podobnie. To jest zła energia, siła intencji. Ale zawsze ta zła energia wraca do tych, którzy się nią posługują.

(…)

Po czym poznać osoby opętane lub zniewolone?

Charakteryzuje je nienawiść do sacrum. Takie osoby nie mogą przekroczyć progu kościoła, nienawidzą wody święconej, unikają jej niczym diabeł. Opętani zawsze podchodzą do duchownych z dużym dystansem. Patrzą na nich niczym na największych wrogów. Wyczuwają, że jest zagrożenie. Ja jestem bardzo mariocentryczny. Kocham Maryję, całe swoje życie zawierzam Maryi. A diabeł nienawidzi Maryi. Nigdy nie wypowie jej imienia, tylko zawsze mówi: ona, ta. Ja zawsze mam przy sobie różaniec i ten różaniec jest moją największą bronią przed złem.
Niektórzy księża robią na przykład takie doświadczenie, że pokazują osobie, która może być zniewolona, hostię jeszcze niekonsekrowaną, czyli opłatek, a potem konsekrowaną. Jeżeli ta osoba jest opętana i zobaczy hostię konsekrowaną, to odwraca głowę od niej, charczy, zaczyna krzyczeć, zaczyna przeklinać, po prostu bluźni. Można to też poznać po oczach, są wówczas puste i jest w nich obłęd. To jest tragedia tych ludzi, bo oni są zmęczeni, zmasakrowani obecnością diabła.

Czy pamiętasz jakąś bardzo dziwną reakcję w czasie egzorcyzmu którejś z osób? Czy ktoś cię na przykład zaatakował fizycznie?

Nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ taka osoba zawsze jest przytrzymywana przez innych ludzi. Przyznaję jednak, że osoby zniewolone potrafią mieć bardzo wielką siłę, nawet drobne osoby.

(…)

Czy istnieją świeccy egzorcyści? Często słyszy się o takich osobach.

Nie ma takich osób, bo egzorcysta to jest ten, kto ma władzę kapłańską. Diabeł by takiego świeckiego egzorcystę wyśmiał pięć razy, patrząc mu prosto w oczy. Poznałem kiedyś człowieka, który uważał się za kogoś takiego. Któregoś dnia ten człowiek, który mieszkał w Niemczech, zadzwonił do mnie i mówi szeptem: "Słuchaj, u mnie jest osoba opętana. Co ja mam zrobić?". Był przerażony, w ogóle nie wiedział, co ma robić. On był w kuchni, a ta opętana osoba siedziała w salonie. W pewnym momencie, w czasie tej rozmowy telefonicznej, słyszę wrzask. Jakby ktoś tę kobietę oblał wrzątkiem lub rozgrzaną smołą. Nie było możliwości, żeby ona mnie słyszała, bo siedziała dwa pokoje dalej. A było tak, jakby stała przy telefonie i wrzeszczała mi do ucha. Ja w pewnym momencie zdębiałem.
Ten niby-egzorcysta mówi do mnie: "Słuchaj, nie wiem, jakim sposobem, ale ona cię usłyszała". Jednak to nie ona usłyszała, to co ja mówię, tylko coś, co było w jej głowie. Ten mój znajomy był bardzo wystraszony. W tym momencie przyznał, że jako "świecki egzorcysta" po raz pierwszy spotkał się z taką interwencją złego. Pamiętajmy, że żaden świecki nie ma takiej mocy do walki ze złem jak kapłan. Trzeba też wiedzieć o tym i pamiętać, aby nigdy, ale to przenigdy nie wpuszczać do swojego mieszkania osoby opętanej bez obecności kapłana.

(…)

Powyższy fragment pochodzi z książki Janusza Szostaka "Widziadła. Świadectwa z zaświatów", która ukaże się 25 lutego nakładem wyd. Harde.

Maciej Opaliński HCCIteolog, w 2019 r. wyświęcony na kapłana Międzynarodowego Kościoła Celtyckiego (HCCI), który wchodzi w skład Światowej Rady Kościołów. Ekumenicznej organizacji chrześcijańskiej, zrzeszającej Kościoły wyznania m.in. protestanckiego, starokatolickiego i anglikańskiego. Kościół rzymskokatolicki nie jest członkiem Rady, ale ma swoich przedstawicieli, którzy pełnią rolę obserwatorów w czasie konferencji i spotkań ŚRK.

Ks. Opaliński współpracuje ze Stowarzyszeniem "Przystań Nadzieja", założonym przez jasnowidza i medium Marka Szwedowskiego.

Zobacz także: Premiery polskich filmów w 2021 roku
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: WKZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
A więc jednak! Jest informacja o waloryzacji 2023
Nie żyje Siergiej Uwicki. Szef Federacji Karate Rosji zginął w Ukrainie
Była godz. 13:11. Wnuka Lecha Wałęsy dopadła sprawiedliwość
Krytykował armię i Putina. Oto co zrobili Rosjanie
Leśnicy zastali to w środku lasu. Osłupieli. Potem chwycili za telefony
Przeszukania, zatrzymania, zarzuty. Były minister i oligarcha pod lupą SBU
IMGW alarmuje. Dramat! Wydano ostrzeżenia
"Nasz nowy dom". Dowbor obnaża kulisy. Kto by się spodziewał, że tak to wygląda
Smutne wieści. Nie żyje Leonard Pietraszak
Wysyp grzybów w lasach. Sami spójrzcie na jej koszyk
Tłusty czwartek 2023. Kiedy wypada w tym roku? Oto data
Chcą dobrowolnego ZUS-u. Mają 3 miesiące
Nowy pomysł Rosjan. To wpoją dzieciom
Kiedyś kochały się w nim wszystkie Polki. Dziś mieszka w lesie
Karkonosze. Szaleli w nocy na skuterach śnieżnych. Doigrali się
Dramatyczne skutki wypadku na lotnisku. Nie żyje 25-latka
Kluczowy termin ws. 500 plus. Ludzie stracą, jeśli tego nie zrobią
Biskup opolski trafił do szpitala. "Infekcja niewiadomego pochodzenia"
Kuriozalny materiał "Wiadomości". Nikt tego nie zauważył?
Traumatyczne przeżycie Joanny Racewicz. To robił jej partner
Były człowiek Łukaszenki się wygadał. "To robili nawet w palarniach"
Koszmar Piotra Rubika. Stracił nawet sześć milionów złotych!
Na WOŚP wygrał basen ze Schreiber. Oto reakcja jej męża, ministra PiS
Nagranie z lasu w Hajnówce. To świadczy o jednym
Wdowa zgotowała sąsiadom piekło. Policja bezradnie rozkłada ręce
Znów się zaczęło! Dino szokuje. Tylko spójrzcie na ceny
Podsłuchano Rosjan. To mówili o swojej armii
Krzysztof Jackowski pozbył się książki o Wieczorek. Porażająca relacja
Skandal w samolocie do Warszawy. Upił się, zdjął spodnie i zrobił to
Niebywałe sceny w Rosji. Na to mogą liczyć matki zmarłych żołnierzy
Afera w Rosji. Mina Putina mówi wszystko
Wyniki Lotto 31.01.2023 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Zborowska pokazała się z byłym mężem. Niedawno mówiła o "rękoczynach"
Tylu ojców mają jej dzieci. Ludzie nie mogą uwierzyć
Coś ukrywają? "Rosja łamie postanowienia traktatu o broni jądrowej"
50-letnia Polka uległa "amerykańskiemu żołnierzowi". Za późno się ocknęła
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pojawia się, gdy trzustka jest uszkodzona. Od razu pędź do lekarza
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
Patrzą na Cichopek i pękają ze śmiechu. "I po co tak oszukiwać?"
Dałeś w niedzielę na WOŚP? Zobacz, jakim zdjęciem podsumował cię ksiądz
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Nagle pojawiło się na paznokciach. Ostrzegła inne osoby
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
Zdjęcie z Kołobrzegu. Samotny wózek na plaży i kartka od matki
Tak imprezują Amerykanie w Polsce. Mieszkańcy oburzeni
Kartka za szybą wystarczyła. Sąsiad odpowiedział
Uważajcie na to w sklepach. Bosacka: "Bardzo pilne"
Tak Tusk poszła na spacer z psem. Lepiej usiądźcie
Ekspedientka opracowała prosty przekręt. "Wzbogaciła się" o kilkadziesiąt tysięcy złotych
To dlatego zniknął. Smutne doniesienia o Zborowskim
Nowy sprzęt Białorusinów. "Zniszczymy Rosjan nawet w nocy"
Ma 61 lat i ciało nastolatki. "Jesz jak ptaszek, wyglądasz jak ptaszek"
Policyjne igraszki na służbie? Nagrało się
To się porobiło. Spójrzcie, kto wylicytował na WOŚP basen ze Schreiber
Przyłapała męża z prostytutką. Tak postanowiła się zemścić
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić