aktualizacja 

Guzik na pasach w aucie. Nie każdy wie o ukrytej funkcji

176
Podziel się:

To mały, plastikowy i dość niepozorny guziczek, który w rzeczywistości spełnia ważną rolę. Umieszczany jest zawsze na pasach bezpieczeństwa w samochodzie, zaraz przed klamerką. Ma kolor zbliżony do barwy samego pasa. Do czego służy? Cześć z was może być zdziwiona. Poznajcie szczegóły.

Guzik na pasach w aucie. Nie każdy wie o ukrytej funkcji
Guzik na pasach bezpieczeństwa w aucie. Jaką spełnia rolę? (Adobe Stock, SUMETEE_THEESUNGNERN)

Prowadząc auto zawsze należy pamiętać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Unikanie tego grozi kierowcy mandatem w wysokości 100 złotych oraz dodaniem na jego konto dwóch punktów karnych.

Jeśli ponadto przewozi on pasażerów także bez zapiętych pasów, zostanie ukarany dodatkowymi 100 zł oraz pięcioma punktami karnymi. Zaś podróżujący, który pomimo próśb kierowcy odmówi ich zapięcia, musi liczyć się z mandatem w kwocie 100 zł.

Tajemniczy guzik na pasach bezpieczeństwa. Do czego służy?

Nie o kary tutaj jednak chodzi. Co najważniejsze, zapięte pasy znacznie zwiększają nasze bezpieczeństwo podczas podróży autem. Mówi się, że prawdopodobieństwo przeżycia wypadku dzięki nim jest dwukrotnie wyższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Policzyliśmy, ilu kierowców jeździ bez pasów

"W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia; osoba o wadze ciała 75kg przez moment ma "masę zderzeniową" około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy" - cytuje wypowiedź policji portal Eska.pl.

Na pasach znajduje się też tajemniczy, plastikowy guzik. Nie każdy wie, jaką spełnia on rolę.

Otóż stanowi rodzaj pewnego ogranicznika dla klamry, gdy pasy są zwinięte. Dzięki niemu klamra nie przemieszcza się i zostaje na swoim miejscu. Jest gotowa do użytku od razu, kiedy wsiądziemy do pojazdu. Nie tracimy czasu na jej szukanie. Guzik zatem zdecydowanie poprawia komfort korzystania z pasów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić