Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Odstaw na miesiąc. Schudniesz, a trzustka wskoczy na wyższe obroty

110

Niektórzy uważają, że wypicie jednego czy dwóch piw w ciągu tygodnia nie wpływa negatywnie na naszą kondycję zdrowotną. Jak się jednak okazuje, spożywanie nawet niewielkich ilości tego napoju może być szkodliwe. Dowiedz się, co się stanie, jeśli na miesiąc odstawisz piwo.

Odstaw na miesiąc. Schudniesz, a trzustka wskoczy na wyższe obroty
Dlaczego warto zrezygnować z picia piwa? (Kritsada Waisayakul / EyeEm)

Lekarze z całego świata są pewni, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Jak wynika z wielu badań naukowych, alkohol spożywany regularnie nie tylko stopniowo wyniszcza naszą wątrobę, ale również zaburza prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego, mózgu, żołądka, nerek i podnosi ryzyko rozwoju chorób nowotworowych.

Dotyczy to nie tylko napojów zawierających dużą ilość procentów, ale także uwielbianego przez wielu mieszkańców kraju nad Wisłą piwa. Niektórzy miłośnicy tego trunku mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nawet sporadyczne sięganie po jedną butelkę czy puszkę piwa może nieść za sobą niepożądane skutki zdrowotne.

Jakie są korzyści z odstawienia piwa na miesiąc?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 5 mitów na temat piwa bezalkoholowego

Spadek masy ciała

W porównaniu do innych napojów piwo jest produktem wysokokalorycznym. Poza tym spożywanie złocistego płynu zwiększa łaknienie, dlatego w jego towarzystwie często pojawiają się słone i tłuste przekąski lub jedzenie z grilla. Odstawienie piwa z pewnością pomoże osobom borykającym się z nadwagą i otyłością, które chcą pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Lepsza kondycja trzustki

Piwo, a w szczególności smakowe - wpływa niekorzystnie na prawidłową pracę trzustki. Powinni o tym pamiętać szczególnie pacjenci z cukrzycą i insulinoopornością. Ten popularny napój alkoholowy ma wysoki indeks glikemiczny, co powoduje, że trzustka musi w szybkim tempie produkować insulinę.

Płaski brzuch

Coraz częstszym problemem są takie choroby jak SIBO (zespół rozrostu bakteryjnego) czy zespół jelita drażliwego lub choroby zapalne jelit. Dla pacjentów borykających się z tym problemem piwo jest niewskazane także z uwagi na proces fermentacji związany z produkcją. Piwo może nasilić dolegliwości chorych: wrażenie przelewania w jelitach, bulgotanie, bóle brzucha – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyczka Kinga Głaszewska.

Nawet osoby, które nie skarżą się na problemy z jelitami mogą u siebie zaobserwować, że spożywanie piwa wywołuje wzdęcia, co jest objawem zaburzonej mikrobioty jelitowej. Efektem tego jest pojawienie się tzw. piwnego brzucha. Dlatego u osób, które zrezygnowały z picia piwa na miesiąc, rozmiary brzucha mogą się zmniejszyć.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić