Kierowco, musisz o tym wiedzieć. Nadchodzą zmiany w ważnej opłacie

37

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oznajmiła, że rząd zamierza wykreślić z Krajowego Planu Odbudowy podatek, który mieliby opłacać właściciele aut spalinowych. Jednocześnie zdradziła, że szykowane są zmiany w jednej z podstawowych opłat.

Kierowco, musisz o tym wiedzieć. Nadchodzą zmiany w ważnej opłacie
Kierowco, musisz o tym wiedzieć. Nadchodzą zmiany w ważnej opłacie (money.pl, Rafał Parczewski)

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz udzieliła wywiadu "Faktowi". Przy tej okazji podkreśliła, że są plany zakładające usunięcie z Krajowego Planu Odbudowy podatku od samochodów spalinowych. Jednocześnie odniosła się do innej opłaty. Ujawniła, że są przewidywane zmiany w zakresie opłaty rejestracyjnej.

W kwestii opłaty rejestracyjnej chcemy ją w taki sposób wyprofilować, żeby nie uderzyła po kieszeniach najmniej zamożnych. Bo to nie może być tak, że im samochód jest starszy I więcej spala, tym więcej ktoś płaci. Trzeba to odpowiednio zmodyfikować i nad tym będzie pracowało Ministerstwo Klimatu, żeby najmniej zamożni tej opłaty nie odczuli - zapewniła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Giertych znów spotka się z Wąsikiem? "Ja się nigdy nie spotkałem"

Czas zatem pokaże, jakie będą regulacje w zakresie nowej opłaty. Dziś kierowcy na pewno odczuwają niepokój, choć zapowiedzi minister funduszy można uznać za dość optymistyczne.

"Nie jest wpisana w KPO"

Przy okazji rozmowy z "Faktem" szefowa resortu finansów została też zapytana o fabrykę samochodów Izera. Jaki jest los tego projektu?

Izera nie jest wpisana w KPO, żadna umowa nie została podpisana. Projekt jest wpisany Fundusz Elektromobilności i ten zostaje utrzymany. Z tym że środki na ten projekt były w części grantowej, my je przesuwamy do części pożyczkowej. Uważamy, że inwestowanie w samochody czy inne środki elektromobilności nie muszą się odbywać metodą pełnego grantu, tylko bardzo preferencyjnej pożyczki - wytłumaczyła polityk.

Zwróciła uwagę również na to, że gdyby wykorzystany został grant, to trzeba by było się trzymać ustaleń, które - według szefowej resortu finansów - są niemożliwe do realizacji. Chodzi o to, że w 2026 roku z taśmy musiałby zjechać pierwszy samochód.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić