Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Prawo jazdy już od 14 lat. Jest jedno "ale"

5

Od jakiegoś czasu w Polsce funkcjonuje prawo jazdy kategorii AM, które zastąpiło kartę motorowerową. Na co pozwala takie "prawko" i od jakiego wieku można przystąpić do egzaminu? Wyjaśniamy.

Prawo jazdy już od 14 lat. Jest jedno "ale"
Prawo jazdy dla 14-latków (Getty Images, Gwengoat)

Prawo jazdy kategorii AM znalazło się w przepisach 19 stycznia 2013 roku, a więc dokładnie wtedy, gdy zaczęła obowiązywać ustawa o kierujących pojazdami. To "prawko" zastąpiło kartę motorowerową.

Karta motorowerowa uprawniała do kierowania tymi pojazdami już po ukończeniu 13 lat. W przypadku prawa jazdy kategorii AM minimalny wiek został podniesiony o rok – ubiegać się o nie mogą wszyscy powyżej 14. roku życia. W praktyce szkolenie można rozpocząć wcześniej, bo już na trzy miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku - informuje policja.

Kategoria AM prawa jazdy jest przeznaczona dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Nie uprawnia więc do kierowania samochodami, ale obejmuje szerszy zakres pojazdów niż zniesiona karta motorowerowa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ada Fijał o zarobkach. Ile jej zdaniem trzeba zarabiać, aby godnie żyć?

Prawo jazdy AM. Czym może jeździć posiadacz?

Czym może jeździć posiadacz prawo jazda AM?

  • rowerem;
  • wózkiem rowerowym;
  • pojazdem zaprzęgowym;
  • motorowerem;
  • czterokołowcem lekkim;
  • zespołem pojazdów.

W trzech ostatnich przypadkach trzeba pamiętać o ograniczeniach konstrukcyjnych. Na uwadze należy mieć także maksymalną dopuszczalną prędkość, z jaką może poruszać się posiadacz prawa jazdy AM.

Posiadając prawo jazdy AM trzeba pamiętać, że w każdym przypadku konstrukcja pojazdu musi ograniczać jego prędkość do maksymalnie 45 km/h - podaje policja na swojej stronie internetowej.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić