Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

"Jestem przerażony". Tak wyglądały ostatnie lata Ryszarda Kotysa

18

Ryszard Kotys zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku w wieku 88 lat. Odkąd smutna informacja obiegła polskie media, minęły już dwa lata. Na ostatnim etapie swojego życia Kotys zmagał się z poważną chorobą, która utrudniała mu normalne funkcjonowanie. Aktor tuż przed śmiercią nie miał lekko.

"Jestem przerażony". Tak wyglądały ostatnie lata Ryszarda Kotysa
Ryszard Kotys (AKPA)

Pierwsze problemy zdrowotne Ryszarda Kotysa pojawiły się już w 2017 roku. Aktor zachorował wówczas na zapalenie płuc, a następnie borykał się z powikłaniami po chorobie . Niestety, był to dopiero początek.

Po czasie zaczął również gubić orientację i tracić pamięć. Niepokojące objawy były wynikiem demencji oraz podeszłego już wieku.

Gubię się dosłownie wszędzie. Wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc... nie mogę trafić we właściwe drzwi. Bardzo często gubię się w mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Gdy łapię się na tym, że nie wiem, gdzie jestem i dokąd idę, czuję potworny strach. Jestem po prostu przerażony — mówił 85-letni wówczas Ryszard w wywiadzie dla "Rewii".

Aktor zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku po latach walki z chorobą. W ciągu ponad 65 lat kariery zagrał w ponad 40 serialach i 150 filmach fabularnych. Popularność przyniosła mu przede wszystkim rola Mariana Paździocha, sąsiada Fernynanda Kiepskiego, którą odgrywał przez 21 lat w serialu telewizyjnym "Świat według Kiepskich". Ze względu na zaawansowany wiek i pogarszający się stan zdrowia, aktor w końcu wycofał się z występów w teatrze oraz filmach, jednak wciąż występował w słynnym serialu.

Oprócz aktorstwa, Ryszard Kotys zajmował się również reżyserią i scenariopisarstwem. Występował w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Dramatycznym w Białymstoku , Jaracza w Łodzi czy Ludowym w Krakowie.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić