aktualizacja 

"Przeproś naszych dziadków". Polka reaguje na słowa izraelskiej gwiazdy

117

Reprezentująca Izrael Noa Kirel zajęła trzecie miejsce w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Wokalistka otrzymała 12 punktów od jurorów z Polski, za co ''podziękowała''... sugerując, że to Polacy odpowiadali za mordowanie Żydów podczas wojny. Znana polska youtuberka odpowiedziała wokalistce na Instagramie. Wywiązała się gorąca dyskusja.

"Przeproś naszych dziadków". Polka reaguje na słowa izraelskiej gwiazdy
Youtuberka zareagowała na skandaliczną wypowiedź (Instagram)

''Polskie obozy zagłady'', ''polskie obozy koncentracyjne'' ''polski Holokaust''— to błędne określenia, które nadal są stosowane w wielu publikacjach i powtarzane przez wiele znanych osób.

Często wynika to z niewiedzy, ignorancji, ale też z czystej złośliwości. A o jakich powodach możemy mówić, jeśli chodzi o wypowiedź izraelskiej piosenkarki?

Gdy Noa Kirel, reprezentująca Izrael w konkursie Eurowizji, dowiedziała się, że otrzymała 12 punktów od polskiego jury, okazała "wdzięczność", stwierdzając:

Otrzymać od Polski 12 pkt po tym, jak prawie cała rodzina Kirelów została zamordowana w Holokauście – to prawdziwe zwycięstwo!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górniak o karierze Allana: "Jest inny niż ja. Zazdroszczę mu tego luzu"

Można było pomyśleć, że niefortunna wypowiedź to błąd wynikający z nadmiaru emocji. Ale potem, w jednym z wywiadów, Noa dodała:

Czuję się jak zwycięzca. Dla mnie to, że otrzymałam najwięcej punktów od Polski, po tym, co przeszła tam moja rodzina podczas Holocaustu, to był prawdziwy moment triumfu. Moim największym sukcesem było, że Izrael został zauważony, zostawiliśmy po sobie ślad, sprawiłam, że mój kraj był ze mnie dumny - to moje największe osiągnięcia.

Nadia Długosz: ''czy mogłabyś przestać szerzyć kłamstwa?''

Polacy natychmiast zareagowali na skandaliczne wypowiedzi wokalistki z Izraela. Do głosów sprzeciwu dołączyła także Nadia Długosz - popularna youtuberka i influencerka, ex-gwiazda kanału ''Beksy''. Nadia postanowiła przypomnieć wokalistce o podstawowych historycznych faktach.

Czy mogłabyś, proszę, przestać szerzyć kłamstwa o "polskich obozach zagłady"? Byliśmy takimi samymi ofiarami jak wy! Obozy znajdowały się na naszym terenie, ponieważ byliśmy okupowani przez Niemców, którzy je założyli! Nasze babcie zginęły ratując waszych ludzi - ukrywając ich w piwnicach, ryzykowały śmierć całej rodziny, ale jednak nadal to robiły! Idź do Yad Vashem w Izraelu, poznaj liczby i przeproś naszych dziadków — napisała Nadia na Instagramie.

Ten komentarz zapoczątkował gorącą dyskusję, do której dołączyło wielu internautów, również z Polski. Ci przypominają m.in., jak istotny jest właściwy dobór słów, gdy opisuje się wydarzenia z czasów II wojny światowej.

Podkreślają, że wielu Polaków zginęło w obozach stworzonych przez Niemców, a nasi przodkowie ryzykowali życie, ratując Żydów.

Obecnie w dyskusji zamieszczono już kilkadziesiąt komentarzy, a wciąż ich przybywa. Na ten moment wokalistka nie odniosła się do komentarza Nadii.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić