Jak zachować się podczas burzy? O jednej rzeczy często zapominamy

4

Dopadła cię burza w trakcie wycieczki, a jesteś akurat w górach czy w lesie? Oto, jak powinieneś się zachować, by uniknąć nieprzyjaznych warunków i nie przypłacić zdrowiem, a nawet życiem gwałtownej zmiany pogody. Lasy Państwowe apelują do turystów, by przestrzegali kilku prostych zasad. O jednej z nich zapominamy nad wyraz często, prawda?

Jak zachować się podczas burzy? O jednej rzeczy często zapominamy
Jak zachować się podczas burzy w lesie? O jednej zasadzie zapominamy (Pixabay)

Pogoda latem bywa naprawdę kapryśna, a słoneczne chwile często przeplatają się z burzami i ulewnym deszczem. A my czasami zapominamy, że jeśli złapie nas burza, trzeba zachować się w odpowiedni sposób i postarać się uniknąć żywiołu. Jeśli nie trzymamy się kilku prostych zasad, może dojść do tragicznej w skutkach sytuacji.

Lasy Państwowe przygotowały na lato prosty poradnik - w formie infografiki - właściwego zachowania w trakcie burzy. Te zdarzają się w ostatnim czasie bardzo często, a prognozy mówią o tym, że koniec lipca i początek sierpnia będą obfitować w podobne zjawiska. Trzeba być zatem gotowym na to, co się wydarzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zakopane w szczycie wakacji. "Płynie tam po prostu rzeka ludzi"

Publikacja, która pojawiła się w social mediach Lasów Państwowych, z pewnością pomoże wam zapanować nad obawami i zadziałać tak, by uniknąć najgorszego w trakcie nagłego załamania pogody. Czy jesteście w lesie, czy w górach, musicie znać te zasady i ich przestrzegać. A mamy wrażenie, że o jednej ludzie nad wyraz często zapominają...

Jak zachować się podczas burzy w lesie?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że przed wyruszeniem na szlak trzeba sprawdzić pogodę. I jeśli zapowiadane są deszcze oraz burze, odpuścić górską wspinaczkę lub spacer między drzewami. Wówczas nasze bezpieczeństwo będzie narażone, a ryzyko jakiejś tragedii naprawdę duże. Często o tym zapominamy, prawda?

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jeśli jesteście już na szlaku, a pogoda was zaskoczy, trzeba pamiętać o tym, by nie chronić się między drzewami. Tam ryzyko trafienia pioruna i porażenia są bardzo duże. Jak się zatem zachować? Będąc w górach starajcie się schodzić jak najszybciej w stronę schroniska, górskiej chaty czy innego miejsca, gdzie można znaleźć ochronę.

W otwartym terenie eksperci zalecają, by ułożyć plecak na podłożu i skulić się, siedząc na nim. I w tej pozycji przetrwać nawałnicę, starając się chronić przed zagrożeniem. Poza drzewami na pewno groźne będą dla nas duże skały, zbiorniki wodne oraz skupiska drzew. Najlepiej udać się do budynku, albo przeczekać burzę w samochodzie.

Nie zawsze jest to możliwe, prawda? Jeżeli dojdzie do porażenia piorunem, wówczas dzwońcie pod numer alarmowy 112 lub 985, który w górach obsługują jednostki ratownicze. Nie wahajcie się w sytuacji zagrożenia, tylko proście fachowców o pomoc.

Autor: KGŁ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić