Karolina Woźniak| 

Koronawirus. Najnowsze badania podają, ile osób może umrzeć

30

Z badań, które opublikowano w poniedziałek, wynika, że z powodu koronawirusa umrze mniej osób, niż wcześniej przewidywano. W czasopiśmie medycznym "The Lancet Infectious Diseases" oszacowano, że wskaźnik śmiertelności osób zakażonych koronawirusem wynosi 0,66 proc.

Najnowsze badania wykazały, ile osób umrze w wyniku infekcji koronawirusem. Obliczono nowy wskaźnik śmiertelności
Najnowsze badania wykazały, ile osób umrze w wyniku infekcji koronawirusem. Obliczono nowy wskaźnik śmiertelności (Getty Images, Anadolu Agency / Contributor)

W tych obliczeniach uwzględniono również łagodniejsze przypadki - chodzi o osoby, u których nie rozpoznano choroby. To sprawia, że wynik jest niższy niż podawano do tej pory. Niestety, wskaźnik śmiertelności wciąż pozostaje wyższy w stosunku do tego, który jest w przypadku grypy (0,1%).

Śmiertelność koronawirusa niższa niż przewidywano, ale wyższa niż grypy sezonowej

Jeśli nie uwzględnimy osób, u których przebieg choroby był łagodny, a weźmiemy pod uwagę tylko osoby z ciężkimi objawami, wskaźnik śmiertelności wynosi 1,38 proc. i jest on bardziej zbliżony do tego, o którym informowano wcześniej. Jeszcze na początku marca dr Anthony Fauci, dyrektor Amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych podawał, że wskaźnik wyniesie 2 proc.

Podkreślał jednak, że liczba może być znacznie niższa, "jeśli czynnik będzie uwzględniać przypadki osób, u których choroba przebiega bezobjawowo". Wszystko dlatego, że w przypadku obliczania wskaźnika śmiertelności, uwzględnia się jedynie osoby, które zgłosiły się z objawami. Naukowcy przyjrzeli się masie przypadków w Chinach, a także osobom, które były na statku wycieczkowym "Diamond Princess".

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prof. Andrzej Matyja: grozi nam czarny scenariusz

Po połączeniu wszystkich danych ogólny wskaźnik wynosi 0,66 proc. Wzrasta on jednak w przypadku osób starszych, po 80. roku życia. u których wynosi 7,8 proc. Zgony są niezwykle rzadkie w przypadku dzieci poniżej 9. roku życia - śmiertelność wynosi zaledwie 0,00161 proc. U osób poniżej 40. roku życia częstość zgonów nie była wyższa niż 0,16 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nasza analiza bardzo wyraźnie pokazuje, że u osób w wieku 50 lat i starszych hospitalizacja jest znacznie bardziej prawdopodobna niż u osób poniżej 50 roku życia, a większa część przypadków może być śmiertelna - powiedziała Azra Ghani, profesor Imperial College London i autorka badania.

Badania wykazały, że powrót do zdrowia może zająć tygodnie, co nierozłącznie wiąże się z brakami podstawowego wyposażenia, sprzętu i przestrzeni w służbie zdrowia. Średni czas od wystąpienia objawów i wypisania ze szpitala wynosi około 25 dni, ale mogą się zdarzyć również osoby, które nie były hospitalizowane od pierwszego dnia wystąpienia objawów. Wśród osób, które zmarły w wyniku infekcji, zgon nastąpił po około 18 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić