Jarosław Kociszewski
Jarosław Kociszewski| 
aktualizacja 

Prokuratura: kierowca "umyślnie i rażąco przekroczył prędkość". Zabił 3 kobiety

0

Prokuratura wystąpiła o areszt dla sprawcy tragicznego wypadku drogowego w podwarszawskiej Kobyłce. W nocy 22-letni Grzegorz W. potrącił i zabił 3 kobiety wracające z Pasterki. – W ocenie prokuratury kierujący pojazdem umyślnie naruszył przepisy – mówi WP prok. Marcin Saduś. Grzegorz W. był trzeźwy. Grozi mu 8 lat więzienia.

Policjant na miejscu tragicznego wypadku drogowego
Policjant na miejscu tragicznego wypadku drogowego (Forum)

- Jak wynika ze wstępnych ustaleń śledztwa Grzegorz W. nie był karany, ani nie był sprawcą wykroczeń drogowych – mówi Wirtualnej Polsce prok. Marcin Saduś, rzecznik prasowy prokuratury okrętowej Warszawa – Praga. – Prawo jazdy posiada od 3 lat.

Młody kierowca z Wołomina nie zachował ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych i jechał za szybko. Prokuratura nie ustaliła jeszcze ile wskazywał szybkościomierz citroena berlingo. Nie ma wątpliwości, że nie dostosował prędkości do warunków pogodowych i pory dnia.

Zobacz także: Kierowca w Biłgoraju potrącił dwie nastolatki na przejściu i uciekł. Zobacz nagranie z monitoringu

Samochód wpadł na przejście i potrącił 3 kobiety wracające z Pasterki. Pomimo szybkiej akcji służb ratowniczych zmarły na miejscu. Miały 16, 43 i 70 lat. Mieszkały niedaleko siebie w małej miejscowości na obrzeżach Kobyłki, ale nie były bezpośrednio ze sobą spokrewnione.

Zabójczy brak doświadczenia

Prokuratura zarzuca Grzegorzowi W. spowodowanie śmierci w wyniku wypadku drogowego, czyli w oparciu o art. 177 par. 2 Kodeksu Karnego. Oznacza to, że mężczyźnie grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Wiele zależeć będzie od opinii biegłego, który zrekonstruuje przebieg wypadku i określi, jak szybko samochód jechał. W oparciu o wstępne wyniki śledztwa prokuratura mówi o "rażącym" przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Mogło to być ponad 100 km/h.

Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
-Artykuł 177 § 2 Kodeksu karnego

Grzegorz W. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień, choć nie wykluczył, że złoży je przed sadem. - Z uwagi na surowość grożącej kary wystąpiliśmy do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w formie aresztu tymczasowego na 3 miesiące – podkreśla prok. Saduś. We wtorek decyzję podejmie sędzia Sądu Rejonowego w Wołominie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Grzegorz W. był trzeźwy, a prokuratura zabezpieczyła próbki jego krwi i moczu. Śledzczy sprawcą, czy kierowca nie zażywał narkotyków, choć obecnie nic na to nie wskazuje. Wygląda na to, że Grzegorz W. jest młodym, niedoświadczonym kierowcą, którego zgubiła nadmierna pewność i lekceważenie przepisów. Straż pożarna apeluje także

– Szczególnie teraz, w okresie ruchu świątecznego będziemy z całą surowością ścigać i występować o areszt dla kierowców przekraczających prędkość i niedostosowujących jej do warunków – podkreśla prok. Saduś. – I nie chodzi tu tylko o tych, którzy spowodują wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić